CASA DE PAPEL a statului! O istorie recenta a fabricii de bani din Bucuresti Instituţiile responsabile cu fabricarea leului sunt Monetăria Statului şi Imprimeria Băncii Naţionale. Prima se ocupă cu baterea monedei, iar cea de-a doua cu emiterea bancnotelor. Cantitatea de bani produsă este confidențială. Strada Fabrica de Chibrituri, zona centrală a Bucureștiului. De aproape 80 de ani, aici îşi desfăşoară activitatea Monetăria Statului. În spatele unor porţi masive, aproape 300 de muncitori bat monedă. Unii dintre …Citeste mai mult
La sediul Electrica din Ploiesti, mai multi angajati testati pozitiv Angajatii care isi desfasoara activitatea in sediul Electrica, de pe strada Gheorghe Doja din Ploiesti, au avut o surpriza atunci cand in data de 18.05.2020, in jurul orei 12, s-a declarat starea de carantinare, deoarece in urma unei testari pentru Covid19, rezultatul a fost pozitiv pentru 3 persoane. Acestea au fost ridicate cu izoleta de la sediul societatii, sediul fiind …Citeste mai mult
IPJ Timiș l-a dat afara pe polițistul care a vorbit cu Orban, pentru ca a venit cu pistolul personal la muncă! Pam, pam!😀 IPJ Timiș a trimis un comunicat luni seara, 18 mai, în care recunoaște că Valer Kovacs, polițist IPJ Timiș și lider sindical, a fost demis. Răspunsul instituției vine la 5 zile după actul demiterii. ”La data de 13 mai 2020, a fost emis actul administrativ prin care s-a dispus destituirea din poliție a unui polițist, ca urmare a încălcării prevederilor …Citeste mai mult
Preşedintele Asociaţiei „Evoluţie în Instituţie“, Cristian Mihai Dide a fost reţinut Preşedintele Asociaţiei „Evoluţie în Instituţie“, Cristian Mihai Dide a fost reţinut de poliţişti în cursul zilei de vineri, 15 mai. El a apucat să proiecteze pe clădirea MAI două mesaje. „Vela şi Hoțul Arafat, guvernare de kkt” şi „Jos ARahat, Infractorul delegat”. „La data de 17.05.2020, în jurul orei 20.45, poliţişti din cadrul Secţiei 3, aflaţi în exercitarea atribuţiilor de …Citeste mai mult
Televiziunile au luat in derâdere legea starii de alerta! Chiar daca dau sfaturi pentru protectie, nimeni nu crede in coronavirus! Covid19 este pentru proști Am remarcat la inceputul starii de alerta ca primii care nu respecta legea sunt cei care dau sfaturi si indemnuri populatiei pentru respectarea ei si aici ne referim la prezentatorii tv. De astazi însă amenzile pot fi aplicate dacă cetățenii nu poartă mască în mijloacele de transport și în spațiile închise. Amenzile pornesc de la 500 lei și pot ajunge …Citeste mai mult
Viorel Cataramă făcut „praf” la Sinteza Zilei, o emisiune despre Covid19 derulata fără mască de protecție Sinteza Zilei talk-show-ul, canalului de televiziune Antena 3, moderat de Mihai Gadea a avut ca invitati pe omul de afaceri Viorel Catarama si ziaristul Mirel Curea intr-o emisiune intitulata ” TABARA ” NU EXISTA VIRUSUL” VERSUS TOTI CEILALTI” Emisiunea despre Covid19 a inceput cu incalcarea legii care instituie obligativitatea purtarii mastii la interior, mai ales atunci cand invitat in studio …Citeste mai mult
Consiliul Judetean Prahova a stabilit localitatile din Zona Metropolitana Ploiesti unde nu este necesara declaratia pe propria raspundere Sunt considerate ca făcând parte din zona metropolitană localitățile aflate pe o rază de până la 30 de kilometri față de principalul oraș. Pentru deplasarea in perioada starii de alerta in interiorul acestui perimetru nu este necesara declaratia scrisa pe propria raspundere. Drept urmare, cetățenii care locuiesc în Zona Metropolitană Ploiești nu au nevoie de completarea unei declarații pe propria …Citeste mai mult
Până la 3 ani de inchisoare pentru cine nu poarta masca! Vezi cine a decis asta Qatarul a început de duminică să aplice sancţiunile cele mai severe din lume împotriva persoanelor care nu poartă mască de protecţie în public, pedepsele putând ajunge până la 3 ani de închisoare, transmite AFP. Circa 50 de ţări susţin în prezent că masca de protecţie este un instrument vital în contextul pandemiei. S-a creat o adevărată industrie a măştilor, dar …Citeste mai mult
Ceasul Rolex President, cu aur si diamante, purtat de Ion Iliescu, scos la licitatie! Preţul de pornire este de 15.000 de euro O colecţie de 121 de ceasuri de lux, produse între 1950 – 2009, este scoasă la licitaţie în România. Cel mai scump este un Richard Mille, „ceasul vedetelor”, cu un preţ de pornire de 90.000 de euro. La vânzare este şi un Rolex President din aur, purtat de Ion Iliescu. Pasionații de ceasuri de lux au ocazia să achiziţioneze unul. …Citeste mai mult
In prima zi de libertate parcul „Constantin Stere” arata o imagine trista, cu alei goale si locuri de joaca inchise Romania a intrat in stare de alertă după două luni de stare de urgență din cauza epidemiei de coronavirus. Au fost relaxate mai multe măsuri, s-au deschis mall-urile mici și cele care au magazine cu ieșire la stradă, s-au deschis parcurile și nu mai e necesară declarația pe propria răspundere pentru a ieși din casă. Pentru Ploiesteni primele clipe de libertate …Citeste mai mult
PLOIEȘTIUL ÎN DILEMĂ! POLIȚEANU, DE LA „MERG LA PRIDE!” LA „NU COMENTEZ”: TĂCEREA CARE ÎNFIERBÂNTĂ ORAȘUL
Clinica AS Medical transmite un mesaj public pacienților și promite transparență privind reluarea activității