Un drog nou, ieftin, este la moda in lumea buna a Bucurestiului! Un amestec de medicamente, care se pot cumpara fara reteta medicului, formeaza o bautura care le da adolescentilor din lumea buna a Bucurestiului senzatia ca zboara. Bautura, numita “purple drank”, se bazeaza pe siropuri de tuse, in special de culoare violet. Coktailul este cunoscut sub denumirea de Sizzurp. Nu este nevoie decat de codeina, pe care le gasesc in siropuri …Citeste mai mult
Trebuia sa stea 99 de ani dupa gratii pentru 4 crime, desi a recunoscut 6! Covid19 l-a eliberat dupa 22 de ani Marius Csampar este unul dintre criminalii în serie care au îngrozit România. Condamnat pentru patru crime – el spune că a comis șase -, trebuia să stea 99 de ani după gratii, dar a fost eliberat după 22 de ani şi 5 luni, pentru că judecătorii Mihaela Popescu şi Daniel Zaharia au avut convingerea că el a dat “dovezi temeinice …Citeste mai mult
Blanche Monnier – sechestrată 25 de ani în camera sa, chiar de propria mamă, doar pentru că a iubit pe cine nu trebuia Blanche Monnier – sechestrată 25 de ani în camera sa, chiar de propria mamă, doar pentru că a iubit pe cine nu trebuia După ce fiica sa s-a îndrăgostit de un om de rând, mama lui Blanche Monnier a făcut un lucru greu de imaginat pentru a opri relaţia acesteia. A sechestrat-o în camera sa, timp de 25 de ani. …Citeste mai mult
”Lupii” au intrat direct în cantonament, la Hotel Vigo din Ploieşti Înainte de intrarea în cantonament, toţi jucătorii şi componenţii staff-ului tehnic au fost testaţi pentru COVID-19, se arată pe site-ul oficial al grupării prahovene. „Start de cantonament. Petroliştii s-au reîntâlnit după mai bine de două luni de la ultimul antrenament efectuat împreună, astăzi începând, în sfârşit, pregătirile pentru faza play-off a campionatului, cea care va decide promovarea în primul eşalon. …Citeste mai mult
S-a dat ” verde” pentru trecerea agenţilor în corpul ofiţerilor Ministrul Afacerilor interne, Ion Marcel Vela, a aprobat luni demararea procedurilor pentru organizarea concursurilor pentru trecerea agenţilor, subofiţerilor sau maiştrilor militari în corpul ofiţerilor. In acest sens, în perioada imediat următoare, la nivelul structurilor Ministerului Afacerilor Interne (MAI) se va identifica numărul de funcţii care pot fi ocupate prin acest tip de concursuri, în funcţie de necesităţile operative ale domeniului …Citeste mai mult
România ocupă locul 3 în Europa la numărul de amenzi aplicate pentru nerespectarea protecţiei datelor personale România ocupă locul 3 în Europa la numărul de amenzi aplicate pentru nerespectarea protecţiei datelor. În cei doi ani de când Regulamentului General privind Protecţia Datelor a devenit lege în România au fost aplicate 26 de sancţiuni. Se împlinesc 2 ani de când Regulamentul General privind Protecţia Datelor a devenit lege în România. „A făcut în primul rând ca persoanele …Citeste mai mult
Evitati in continuare circulaţia în zona de ieşire din Ploieşti spre Târgovişte – DN72 Primăria Municipiului Ploiești, prin Direcţia Tehnic, Investiţii, reaminteşte cetăţenilor să evite circulaţia în zona de ieşire din Ploieşti spre Târgovişte – DN72, deoarece, în această perioadă, se vor desfăşura lucrări de întreţinere/reparaţii, inclusiv rosturi de dilataţie, la pasajul de pe strada Gheorghe Grigore Cantacuzino. Astfel, pe perioada lucrărilor, se vor institui restricţii de circulaţie (închidere), iar, în acest context, se vor putea folosi următoarele …Citeste mai mult
Boierii Mehedințeanu infiinteaza prima rafinarie la Ploiești! Unul dintre ei era cofetar Fără îndoială, istoria modernă a petrolului românesc începe cu inițiativa fraților Mehedințeanu, care, după cum consemnează documentele din arhive, erau boieri de neam. Ei sunt aceia care, dintr-o fericită întâmplare, au avut legături cu județul Prahova, o zonă bogată în perimetre petrolifere. Unul dintre frați, Marin Mehedințeanu (1823?-1861), s-a stabilit la Ploiești, având casă în mahalaua Precista și, din 1844, …Citeste mai mult
Lăstun, sau cea mai proastă mașină realizată vreodata Pentru puțin timp în România comunistă s-a produs o mașină cunoscută de români drept cea mai proastă mașină care s-a fabrica vreodată. Mulți o numeau mașina de carton, însă puțini știu că de fapt Lăstunul produs la Timișoara este de fapt o versiune de Dacia, mai exact Dacia 500 Lăstun. Aceasta era un autoturism românesc de mici dimensiuni, care s-a …Citeste mai mult
Jandarmii au surprins jocuri de barbut in zona de vest a orasului Ploiesti In zona de vest a orasului Ploiesti a avut loc o actiune a jandarmeriei. Razia jandarmilor a surprins mai multi cersetori si spalatori de parbrize în timp ce jucau barbut. Când s-au văzut cu ”mascaţii” lângă ei, cerşetorii au încercat să ascundă banii puşi grămadă pe o pătură. ”Lasă banii jos! Lasă că ţi-I numărăm noi”, a fost îndemnul unuia …Citeste mai mult
PLOIEȘTIUL ÎN DILEMĂ! POLIȚEANU, DE LA „MERG LA PRIDE!” LA „NU COMENTEZ”: TĂCEREA CARE ÎNFIERBÂNTĂ ORAȘUL
Clinica AS Medical transmite un mesaj public pacienților și promite transparență privind reluarea activității