Gigi Becali: ” Dați drumul la treabă, asta le zic și la autorități. Cine moare, moare! Cine trăiește, trăiește! Cine e bolnav să ia medicamente” Gigi Becali nu mai suporta faptul că totul este închis și a răbufnit. Finanțatorul FCSB a recunoscut că nu a purtat deloc mască, iar testele le-a făcut de gura familiei. Becali are propria variantă despre noul coronavirus, SARS-CoV-2, și consideră că Guvernul ar trebui ”să dea drumul la treabă”. Finanţatorul celor de la FCSB a făcut o nouă serie de declaraţii …Citeste mai mult
Viorel Catarama a imbrațișat mai multi bolnavi de Covi19! Rezultatul testului? NEGATIV! Viorel Cataramă a precizat că nu crede în măsurile de combatere a pandemiei luate de Guvern şi a cerut redeschiderea activităţilor comerciale şi sociale. ”Voi putea demonstra că falimentarea României şi suprimarea drepturilor şi libertăţilor noastre fundamentale a fost o mare eroare, iar cei vinovaţi vor trebui să răspundă mai devreme sau mai târziu!”, a precizat Catarmă pe pagina sa …Citeste mai mult
CEDO obligă Franța sa despagubească șapte țigani expulzati dintr-o tabăra ilegala de langa Paris! Fiecare reclamant va primi 7.000 de euro Conform comunicatului emis de instanţa de la Strasbourg, şapte cetăţeni români de etnie romă au înaintat o plângere la CEDO în aprilie 2013, după decizia autorităţilor de a evacua o tabără neautorizată pe care aceştia o ocupau de şase luni la Courneuve, în regiunea pariziană. Fără propunere de relocare, romii au plecat în cele din urmă de unii singuri, instalându-se …Citeste mai mult
15 mai a venit cu decizii incoerente! Lipsa sanctiunii duce la inutilitatetea detinerii declaratiei pe propria raspundere Ni se explica ce sa bifam pe declaratie, cum arata formularul obligatoriu, in cazul in care parasim localitatetea, dar se omite sa ni se comunice faptul ca nu exista sanctiune in cazul in care nu detii o asemenea hartie, astfel obligativitatetea aceastei declaratii pe proprie raspundere devine inutila! Avem nevoie incepand cu 15 mai de o declaratie pe propria răspundere …Citeste mai mult
Din primele clipe legea obligativitatii purtarii mastii in spatii inchise si la serviciu este incalcată! Nici o televiziune nu respecta regula! România intră în stare de alertă pentru 30 de zile, începând cu 15 mai, a anunțat ministrul de Interne Marcel Vela, într-o declarație de presă susținută cu mai puțin de o oră înainte ca aceasta să intre în vigoare. Vela, șeful DSU, Raed Arafat, și ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, au pezentat textul hotărârii și a anexei care reglementează măsurile impuse …Citeste mai mult
Președintele Tanzaniei a folosit testele pentru Covid19 pe o capră, o oaie, un pawpaw si ulei de motor! Rezultatul a fost pozitiv Președintele Tanzaniei, John Magufuli, care a este partizan al menținerii deschise a economiei, contestă acuratețea kiturilor de testare pentru noul coronavirus și in apararea convingerilor sale a demonstrat acest fapt cu mostre prelevate dintr-o arie mai largă a regnurilor animal și vegetal si le-a trimis la un laborator sub nume de persoane reale pentru a fi verificate. „Am luat mostre …Citeste mai mult
Din 15 mai toate măsurile vor avea caracter de obligativitate Ludovic Orban a anuntat astazi la inceputul sedintei de guvern ca cetăţenii trebuie să fie responsabili şi să respecte în continuare măsurile impuse de autorităţi: „Spun din capul locului că decizia de instituire a stării de urgenţă a fost extrem de benefică pentru România. Nu am avut nicio problemă în ceea ce priveşte sistemul de sănătate publică, nu a fost …Citeste mai mult
Prahova este pe primul loc intr-un top al celor mai multe amenzi date in starea de urgență În urma acestei analize, judeţele care au valorile cele mai mari la amenzi nu sunt şi cele care au acordat cele mai multe sancţiuni. Astfel, cel mai mare număr de amenzi a fost aplicat în judeţul Prahova, cu peste 11.000, urmat de judeţul Constanţa şi Iaşi. În România, diferenţa dintre primul şi ultimul loc în acest top al judeţelor este …Citeste mai mult
Evadatul de la Movila Vulpii este un adevarat ” survivor”! Politia din Prahova nu reuseste de 40 de zile sa-l gasească Lupu Onorel, în vârstă de 41 de ani, condamnat definitiv la o pedeapsă privativă de libertate de 3 ani de închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de furt calificat, incarcerat în regim deschis, a părăsit Secţia Exterioară Movila Vulpii pe în data de 18 aprilie. Desi se cunoaste faptul ca se ascunde pe langa localitatea Soimari din judetul Prahova si da lovitura …Citeste mai mult
Se reiau examenele pentru dobandirea permisului de conducere! Află când În ceea ce privește activitatea de examinare, DRPCÎV preconizează reluarea acesteia la începutul lunii iunie, în două etape, cu respectarea tuturor măsurilor de protecție și distanțare socială. Etapa I Examinarea la proba practică pentru cei admiși la proba teoretică și programați la proba practică pe durata stării de urgență (cu prioritate pentru candidați afectați de măsurile restrictive, respectiv cei cărora …Citeste mai mult
PLOIEȘTIUL ÎN DILEMĂ! POLIȚEANU, DE LA „MERG LA PRIDE!” LA „NU COMENTEZ”: TĂCEREA CARE ÎNFIERBÂNTĂ ORAȘUL
Clinica AS Medical transmite un mesaj public pacienților și promite transparență privind reluarea activității