Acasa Economic Rafinăria Vega nu mai produce carburanți din 2003

Rafinăria Vega nu mai produce carburanți din 2003

1 min read
0
0
394

Rafinăria Vega, unde nu se mai produc carburanţi din 2003, este singurul producător de bitum din România. Din 2007, după investiţii de 8 milioane de dolari, unitatea poate produce bitum polimerizat, de calitate superioară bitumului obişnuit.

Până acum, drumarii din România nu au fost prea interesaţi de acest produs, întrucât este cu 25% mai scump decât bitumul normal. În schimb, tronsoanele unde a fost turnat bitum polimerizat, unul dintre ele fiind bulevardul Aviatorilor din Capitală, nu a trebuit nici măcar „plombat” timp de şapte ani, potrivit Agerpres. 

Pe lângă bitum, Vega mai produce în jur de 20 de produse diverse, precum solvenţi şi combustibili, multe dintre ele fiind folosite de toţi oamenii zi de zi.

Load More Related Articles
Load More By Redactia
Load More In Economic

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Check Also

Bitcoin la un nou record! Astazi aproape 90.000 USD

Prețul Bitcoin a atins astăzi un nou vârf istoric, ajungând la aproape 90.000 de dolari, s…