EvenimentO elevă din Ploiești, a vrut să-și omoare colega și să o pună în saci de plastic By RedactiaPosted on 03/05/20192 min read0 0 678 Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on Reddit Share on Pinterest Share on Linkedin Share on Tumblr Agresoarea are doar 18 ani și este elevă în clasa a XII-a la un liceu din Ploiești. A fost reținută pentru 30 de zile pentru tentativă de omor calificat, dar în ciuda planului macabru de a curma viața prietenei sale, pe care l-a și povestit anchetatorilor, tânăra a fost lăsată în libertate. A vrut să-și ucidă cea mai bună prietenă și a făcut în detaliu un plan al crimei. A început cu o bătaie soră cu moartea lovind victima pe la spate cu o bâtă în cap. Psihiatrii care au consultat-o spun că prezintă „unele probleme”, dar că nu are nevoie decât de un control periodic, motiv pentru care agresoarea s-a întors la școală, ca și cum nimic nu s-ar fi întâmplat.„M-a chemat la ea acasă după școală, într-o zi, și mi-a spus că mă roagă să mă întorc cu spatele că are un cadou pentru mine. Am simțit o lovitură în cap, m-am întors și am văzut că avea o bâtă în mână și continua să mă lovească cu ea. Urlam ‘ce faci? ce faci?’ și nu se oprea.Am reușit să-i iau bâta din mână și am fugit spre ușă, m-a dat cu capul de un perete. Am început să urlu după ajutor, ca să mă audă vecinii”, povestește victima.Fata spune că agresoarea a mărturisit că voia să o omoare cu bâta, să o pună în saci și apoi să îi abandoneze trupul la o ghenă de gunoi.
Denise Rifai, la DNA – refuză să clarifice statutul în dosarul în care este vizat primarul Ciprian Ciucu
Când tratamentul medical devine forțat. Cazul Cheloo și întrebarea pe care nu o pune nimeni: cât de legal a fost?