Acasa Cultură Filarmonica “Paul Constantinescu” Ploiești deschide stagiunea cu numărul 67 cu un concert extraordinar

Filarmonica “Paul Constantinescu” Ploiești deschide stagiunea cu numărul 67 cu un concert extraordinar

1 min read
0
0
799

Filarmonica “Paul Constantinescu” deschide stagiunea cu numărul 67 cu un concert extraordinar inclus în programul Festivalului Internațional “George Enescu”. Condusă de la pupitrul dirijoral de Tiberiu Oprea, orchestra simfonică ploieșteană îl va avea invitat pe pianistul Vlad Dimulescu. Pe scenă va urca și Baletul “Rapsodia” – coregrafie Vanda Ștefănescu. Programul va debuta cu Rapsodia Română nr. 1 în La major, op. 11 de George Enescu și va continua cu două lucrări semnate Paul Constantinescu: Concertul pentru pian și orchestră și Poemul coregrafic “Nuntă în Carpați” (libret de Floria Capsali).

Concertul se va desfășura joi, 12 septembrie, de la ora 19.00, la Casa de Cultură a Sindicatelor. Biletele, în valoare de 30 de lei (adulți), 20 de lei (pensionari) și 10 lei (elevi/studenți) se găsesc la casa de bilete a Filarmonicii, la standul special amenajat în hipermarketul Cora Ploiești și online, aici:

Load More Related Articles
Load More By Redactia
Load More In Cultură

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Check Also

Mesajul lui Harrison Ford, doldora de platitudini activiste, a culminat cu o aberație marxist-leninistă

„Lumea pe care generația mea v-a lăsat-o este un dezastru. Schimbați-o!”   Discursul ținut…