Acasa Sport Chedra Tax a cucerit cel de-al 4-lea titlu consecutiv de campioană la minifotbal!

2 min read
0
0
34

Joi, 23 mai, în ultima etapă a primului eșalon de minifotbal prahovean, Chedra Tax a dispus și de ocupanta locului secund, Petrolul 95, cu scorul de 3-1.

Pe terenul 1 din Baza Sportivă Kiru Sport, roș-negrii au început mai bine duelul cu petroliștii. Prima ocazie s-a ivit după două minute de joc, când șutul lui Andrei Ciobanu nu a găsit cadrul porții adverse. Băieții conduși de pe margine de Dragoș Chelba au continuat să atace însă scorul a rămas nemodificat până la pauză.

În partea secundă, tot roș-negrii au început mai bine, iar Marian Matei a șutat în plasa laterală din interiorul careului în minutul 21. Imediat apoi, Cristian Bălan a scăpat spre poarta apărată de Vali Ion, și Chedra se vedea condusă; 1-0 pentru Petrolul 95.

Din păcate pentru petroliști, în minutul 30, Vladimir Butufei aduce egalarea. Jocul succesiv de pase și desele schimbări de efectiv în jocul Chedrei fac ca echipa lui Chelba să mai înscrie o dată prin golgheterul ei, Marian Matei, în minutul 36. Trei minute mai târziu, Cristian Vasile aduce liniștea în tabăra roș-neagră, marcând pentru 3-1, declanșând totodată fiesta.

Scor final 3-1, iar Chedra cucerește pentru a 4-a oară consecutive trofeul de campioană, după 26 de jocuri disputate, 23 de victorii, 2 egaluri și o înfrângere, cu un golaveraj de 148-35.

Pentru campioni urmează luni meciul cu Metalul Plopeni, din semifinalele cupei LMF.