VIDEO! După ce s-a tăiat pe mâini un cetățean a atacat forțele de ordine! Acestia nu au reușit să-l imobilizeze și i-au dat amendă identificandu-l după adresă! Vezi video In cursul zilei de 7 aprilie 2020,politistii Sectiei 2 Politie Craiova au fost sesizati cu privire la faptul ca, la o locuinta din Craiova, se asculta muzica la o intensitate mare, fiind deranjata linistea locatarilor din zona respectiva. Ajungand la fata locului, fortele de ordine au identificat un barbat de 45 de ani, din Craiova, care se afla in curtea …Citeste mai mult
Societăți diferite! În România cetățeanul se irită când un polițist ultragiat intervine în forță iar în Anglia un tânăr care a tuşit către un echipaj de poliţie a fost arestat Doi tineri britanici, Thomas Wilson (19 ani) şi Bevan Burke (22 ani) au primit pedepse cu închisoarea pentru că au scuipat ofiţeri de poliţie. Primul a fost închis după un incindent petrecut în Coventry, iar al doilea pentru că i-a scuipat pe poliţiştii din Birmingham, scrie Daily Mail. Imaginile au fost publicate de West Midlands Police, iar în acestea se …Citeste mai mult
Se întoarce roata! Efectul filmulețelor în care cetățenii se arată indignați de fermitatea unor polițiști! Doi agenți bătuți de un bărbat pe care l-au prins fără declarație! Aparitia in spatiul public a unor filmulete in care agenti de politie sunt implicati in actiuni violente cu anumite persoane certate cu legea, isi face efectul. Organele statului evita sa-si mai puna in aplicare autoritatea fata de cei care manifesta un dispret iesit din comun fata de oamenii legii. Asa s-a intamplat si cu doi polițiști din Călărași care …Citeste mai mult
Pandemia e mortală! Stați în casă! Obligativitatetea măștilor! Stați în casă! În schimb 1800 de muncitori pleacă astăzi din Cluj in Germania. Fără restricții, fără carantină, fara condiții speciale de transport! Nu mai murim? 1800 de muncitori pleaca astazi din Cluj in Germania. Fara restrictii, fara carantina, fara conditii speciale de transport. Pleaca din Romania sa salveze agricultura din Germania. Merg din Romania sa scape din faliment firmele Germane. Asta pe fondul pe care firmele romanesti sunt in faliment, angajatii trimisi in somaj. In alte tari se lucreaza, noi #stamacasa. Nu-i asa, economia Romaniei …Citeste mai mult
Explicația filmării trunchiate in care polițiștii bat doi tineri pe o stradă in București Filmarea care circula pe Internet are un singur scop: să-i decredibilizeze pe polițiști și practic, atunci când îi vedem pe stradă și nu avem chef să ne legitimăm pentru că suntem șmecheri mafioți, iar ei fraieri, să le tragem o flegmă. Iar ei să stea, ca niște statui, că tot e coronavirus și e sănătos să ne scuipăm. De bun …Citeste mai mult
Știrile rele fac trafic, deci fac bani! Alex Dima de la PROTV, a uitat să-si pună mască la finalul unei știri prezentată ingrijorător despre coronavirus Ceea ce diferă, în cazul COVID 19, este panica întreținută de massmedia și care a depășit nivelul din 2009, când omenirea s-a confruntat cu o altă amenințare pandemică: H1N1. Evident, între timp s-au înmulțit smartphone-urile, s-a ieftinit internetul, rețelele sociale gândesc în locul rețelelor neuronale din capul fiecărui follower în parte. Televiziunea, radioul și new-media câștigă audiență. Știrile rele fac …Citeste mai mult
Deși Organizaţia Mondială a Sănătăţii revine la mesajul conform căruia purtarea măştilor de protecţie nu reprezintă soluţia în lupta contra coronavirusului, în Prahova, edilii, instaurează obligativitatea purtării ! Cei din conducerea judetului sunt mai medici decât medicii! Cine nu o poartă mască, amendă între 2000 si 20.000! Potrivit unui comunicat al Prefecturii Prahova, Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă (CJSU) Prahova a decis că purtarea măştilor de protecţie este obligatorie în spaţiile publice din judeţ. Conform Hotărârii C.J.S.U nr.27/07.04.2020, decizia a fost luată ca măsură specifică pentru prevenirea răspândirii COVID-19, în special de către persoanele asimptomatice (care nu prezintă simptome, nu cunosc că sunt infectate, dar care …Citeste mai mult
Ai luat amendă în timpul stării de urgență? Iată cum o CONTEȘTI!! În cazul în care sunteţi sancţionaţi contravenţional pentru încălcarea uneia dintre prevederile legale prin care au fost impuse restricţiile din această perioadă, calea de atac împotriva procesului-verbal de constatare a respectivei contravenții este plângerea contravențională – reglementată prin art. 31 alin. (1) din O.G. 2/2001, ne informeaza avocat Răzvan-Toma Stănciulescu. “Șansele de reușită ale admiterii plângerii și pe cale de …Citeste mai mult
Ordonanța Militară 7 ne-a demonstrat că suntem cetațeni de mâna a doua! Pe de-o parte ni se spune ” stați în casă” pe de altă perte cand Germania are de cules, se dă verde la chartere pentru transportul lucrătorilor sezonieri! Hop, pandemia nu mai e periculoasă! Fermierii germani atrag atentia ca exista riscul sa se ajunga in impas cu agricultura si asigurarea pe viitor a alimentelor de baza. An de an ei dau de lucru unui numar de aproximativ 300.000 de culegatori, muncitori sezonieri, care ajuta la strangerea recoltei. Aproape toti provin din Europa de Est, majoritatea din Romania. Din cauza epidemiei de coronavirus, cei mai …Citeste mai mult
Primarul Ploieștiului vrea să inchidă piețele! Decizia nu va duce decât la o supraaglomerare a magazineleor cu propietari străini, pe care bineînțeles nu le poate închide!! Liberalul Adrian Dobre, primarul în funcţie al Ploieştiului, a anunţat într-o conferinţă de presă că nu va mai candida pentru un nou mandat şi că îşi doreşte să ajungă în Parlament, cel mai probabil în Senatul României. Pana atunci insa, incearca sa-si faca simtita prezența, pozând intr-un lider hotarat care are sub control situatia si care este gata sa ia …Citeste mai mult
PLOIEȘTIUL ÎN DILEMĂ! POLIȚEANU, DE LA „MERG LA PRIDE!” LA „NU COMENTEZ”: TĂCEREA CARE ÎNFIERBÂNTĂ ORAȘUL
Clinica AS Medical transmite un mesaj public pacienților și promite transparență privind reluarea activității