Eveniment FrontȘoferița care a omorât doua fete a fost lăsată să plece acasă după ce le-a spus polițiștilor că a încurcat pedalele By RedactiePosted on 28/02/20212 min read0 0 1,770 Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on Reddit Share on Pinterest Share on Linkedin Share on Tumblr Şoferiţa în vârstă de 56 de ani, care a omorât două fete pe trotuar în cumplitul accident din cartierul Andronache din Bucureşti, a încurcat frâna cu acceleraţia.O tânără de 20 de ani şi o fetiţă în vârstă de şase ani au murit la spital, după ce au fost spulberate de Mercedesul condus de femeiea in varsta de 56 de ani. În maşină, alături de şoferiţă, se afla şi soţul ei.Cei doi au fost bătuţi cu pumnii şi cu picioarele, dar şi cu o lopată, imediat după accident, de mulţimea de oameni strânsă în zonă.Femeia a fost audiată la sediul Brigăzii Rutiere aproximativ trei ore.Ea a fost lăsată să plece, faţă de ea nefiind luată nicio măsură preventivă, dupa ce a explicat politistilor ca a incurcat frana cu acceleratia. Ei i-au fost prelevate probe biologice de sange, medicii legişti urmând să stabilească dacă a consumat alcool.Femeia de 56 ani este cercetată pentru ucidere din culpă.Tragedia s-a produs, sâmbătă, pe strada Menţiunii din nordul Capitalei, după ce o şoferiţă a pierdut controlul volanului, a intrat într-un stâlp, apoi într-un gard. Cele două fete se aflau pe trotuar. Ambele au fost duse de urgenţă la spital, însă medicii nu le-au putut salva.Poliţiştii care au vizionat imaginile de pe camerele video spun că maşina a venit cu viteză mare.
Clinica AS Medical transmite un mesaj public pacienților și promite transparență privind reluarea activității
Denise Rifai, la DNA – refuză să clarifice statutul în dosarul în care este vizat primarul Ciprian Ciucu