Acasa Sport Programul Campionatului European din 2020

Programul Campionatului European din 2020

6 min read
0
0
20

Tragerea la sorţi a grupelor Campionatului European 2020, cel mai important eveniment non-sportiv până la startul turneului, a avut loc sâmbătă seara la Romexpo. Este o premieră pentru România să găzduiască un asemenea eveniment. Dacă se va califica la Euro-2020, România va întâlni la Bucureşti Austria în 14 iunie şi Ucraina în 18 iunie.

În cazul în care se va califica la Campionatul European, reprezentativa României va evolua în grupa C, alături de selecţionatele Olandei, Ucrainei şi Austria, conform tragerii la sorţi de la Bucureşti.

Pentru a se califica la Euro-2020, tricolorii trebuie să treacă de Islanda ( meci programat la 26 martie) şi de învingătoarea dintre Bulgaria şi Ungaria (31 martie), ambele dueluri urmând a se disputa în deplasare.

Bucureştiul va găzdui pe Arena Naţională patru meciuri: trei în grupa C (la 14, 18 şi 22 iunie 2020) şi o optime de finală, la 29 iunie 2020. În cazul calificării la Euro-2020, naţionala României va juca cel puţin două meciuri pe Arena Naţională.

 

Faza grupelor:

Vineri, 12 iunie

Grupa A: Turcia – Italia (21:00 Central European Time, la Roma)

Sâmbătă, 13 iunie

Grupa A: Ţara Galilor – Elveţia (15:00, Baku)
Grupa B: Danemarca – Finlanda (18:00, Copenhaga)
Grupa B: Belgia – Rusia (21:00, St Petersburg)

Duminică, 14 iunie

Grupa D: Anglia – Croaţia (15:00 Wembley)
Grupa C: Austria – Câştigătoarea play-off-ului D sau A (18:00, Bucureşti)
Grupa C: Olanda – Ucraina (21:00, Amsterdam)

Luni, 15 iunie

Grupa D: Câştigătoarea play-off-ului C – Cehia (15:00, Glasgow)
Grupa E: Polonia – Câştigătoarea play-off-ului B (18:00, Dublin)
Grupa E: Spania – Suedia (21:00, Bilbao)

Marţi, 16 iunie

Grupa F: Câştigătoarea play-off-ului A sau D – Portugalia (18:00, Budapesta)
Grupa F: Franţa – Germania (21:00, Munchen)

Miercuri, 17 iunie

Grupa B: Finlanda – Rusia (15:00, St Petersburg)
Grupa A: Turcia – Ţara Galilor (18:00, Baku)
Grupa A: Italia – Elveţia (21:00, Roma)

Joi, 18 iunie

Grupa C: Ucraina – Câştigătoarea play-off-ului D sau A (15:00, Bucureşti)
Grupa B: Danemarca – Belgia (18:00, Copenhaga)
Grupa C: Olanda – Austria (21:00, Amsterdam)

Vineri, 19 iunie

Grupa E: Suedia – Câştigătoarea play-off-ului B (15:00, Dublin)
Grupa D: Croaţia – Cehia (18:00, Glasgow)
Grupa D: Anglia – Câştigătoarea play-off-ului C (21:00, Londra)

Sâmbătă, 20 iunie

Grupa F: Câştigătoarea play-off-ului A sau D – Franţa (15:00, Budapest)
Grupa F: Portugalia – Germania (18:00, Munchen)
Grupa E: Spania – Polonia (21:00, Bilbao)

Duminică, 21 iunie

Grupa A: Italia – Ţara Galilor (18:00, Roma)
Grupa A: Elveţia – Turcia (18:00, Baku)

Luni, 22 iunie

Grupa C: Câştigătoarea playăoff-ului D sau A – Olanda (18:00, Amsterdam)
Grupa C: Ucraina – Austria (18:00, Bucureşti)
Grupa B: Rusia – Danemarca (21:00, Copenhaga)
Grupa B: Finlanda – Belgia (21:00, St Petersburg)

Marţi, 23 iunie

Grupa D: Cehia – Anglia (21:00, Londra)
Grupa D: Croaţia  – Câştigătoarea play-off-ului C (21:00, Glasgow)

Miercuri, 24 iunie

Grupa E: Câştigătoarea play-off-ului V – Spania (18:00, Bilbao)
Grupa E: Suedia – Polonia (18:00, Dublin)
Grupa F: Germania – Câştigătoarea play-off-ului A sau D (21:00, Munchen)
Grupa F: Portugalia – Franţa (21:00, Budapesta)

Primele două clasate din fiecare grupă şi patru echipe de pe locul trei se vor califica în faza următoare.

Optimile de finală:

Sâmbătă, 27 iunie

1: 2A – 2B (18:00, Amsterdam)
2: 1A – 2C (21:00, Londra)

Duminică, 28 iunie

3: 1C – 3D/E/F (18:00, Budapesta)
4: 1B – 3A/D/E/F (21:00, Bilbao)

Luni, 29 iunie

5: 2D – 2E (18:00, Copenhaga)
6: 1F – 3A/B/C (21:00, Bucureşti)

Marţi, 30 iunie

7: 1D – 2F (18:00, Dublin)
8: 1E – 3A/B/C/D (21:00. Glasgow)

Sferturi

Vineri, 3 iulie

Sfert 1: Câştigătoarea optimii 6 – Câştigătoarea optimii 5 (18:00, Sankt Petersburg)
Sfert 2: Câştigătoarea optimii 4 – Câştigătoarea optimii 2 (21:00, Munchen)

Sâmbătă, 4 iulie

Sfert 3: Câştigătoarea optimii 1 – Câştigătoarea optimii 3 (18:00, Baku)
Sfert 4: Câştigătoarea optimii 8 – Câştigătoarea optimii 7 (21:00, Roma)

Semifinalele

Marţi, 7 iulire

Semifinala 1: Câştigătoarea sfertului 1 – Câştigătoarea sfertului 2 (21:00, Londra)

Miercuri, 8 iulie

Semifinala 2: Câştigătoarea sfertului 4 – Câştigătoarea sfertului 3 (21:00, London)

Finala

Duminică, 12 iulie: Câştigătoarea semifinalei 1 – Câştigătoarea semifinalei 2 (21:00, Londra)

Load More Related Articles
Load More By Redactia
Load More In Sport

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Check Also

Proiectul „LABIRINT CĂTRE INTERIOR” la Şcoala Gimnazială „Andrei Mureşanu” Ploiești

Marţi, 17 decembrie 2019, ora 12.30, va avea loc evenimentul de deschidere a proiectului „…