Front Justiție M.A.I.Politistii si magistratii care au comis fapte de corupție, cum ar fi luarea de mita sau traficul de influență, vor ramane fara pensie By RedactiePosted on 12/10/20211 min read0 0 1,517 Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on Reddit Share on Pinterest Share on Linkedin Share on Tumblr Vino pe Telegram în grupul ” Totul despre Poliția Romana”! Aici vei găsi comunitatea angajatilor M.A.I. Accesează link-ul: https://t.me/joinchat/OCf85AcYOHQzYzU0 Bugetarii care au comis fapte de corupție, cum ar fi luarea și darea de mită sau traficul de influență, ar putea fi privați de pensia de serviciu.În această categorie se încadrează polițiștii, militarii sau magistrații, potrivit Realitatea Plus.Proiectul a fost adoptat de Camera Deputaților, în unanimitate.Inițiatorii proiectului au dat ca exemplu cazul fostului judecător Mircea Moldovan care, aflat în închisoare pentru luare de mită, a cerut Tribunalului să primească în continuare pensia de serviciu.Cererea, în care a solicitat să îi fie luată în calcul vechimea în muncă în magistratură, i-a fost acceptată, astfel că fostul judecător primește 14.000 de lei.
Victor Ponta și alți cinci parlamentari s-au alăturat grupului „Uniți pentru România”. Depunerea documentelor, vineri dimineața
Doi polițiști, condamnați la peste 8 ani de închisoare pentru o mită de 500 de lei. Judecător: „Și-au vândut demnitatea pe prețul unui plin de benzină”