SocialPoliția Română avertizează șoferii By RedactiaPosted on 19/09/20192 min read0 0 717 Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on Reddit Share on Pinterest Share on Linkedin Share on Tumblr Poliția Română a venit cu noi lămuriri cu prvire la reglementările privind interzicerea telefonului mobil la volan.”În ultimele zile v-am informat despre noile reglementări privind interzicerea telefonului mobil la volan…Se adaugă o nouă „surpriză”, iar aceasta constă în:Ținerea în mână sau folosirea cu mâinile în orice mod a telefonului mobil sau a oricărui dispozitiv mobil prevăzut cu funcția de înregistrare ori redare text, foto sau video, în timpul conducerii pe drumurile publice a unui autovehicul aflat în mișcare, CONCOMITENT cu încălcarea unei reguli pentru circulația vehiculelor constituie contravenție și se sancționează cu amendă, de la 4 la 5 puncte-amendă (în prezent de la 580 la 725 de lei), și cu aplicarea sancțiunii complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru 30 de zile.”Pe scurt:Dacă ai depășit cu 10-20 km/h viteza maximă admisă pe sectorul de drum, constatată, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate și verificate metrologic și ai ținut telefonul în mână sau l-ai utilizat… primești amendă și rămâi fără permis pentru 30 de zile.Conduci legal, ajungi cu bine!
Denise Rifai, la DNA – refuză să clarifice statutul în dosarul în care este vizat primarul Ciprian Ciucu
Când tratamentul medical devine forțat. Cazul Cheloo și întrebarea pe care nu o pune nimeni: cât de legal a fost?