Ce să alegem? Spitalul privat sau de stat? Ofertele clinicilor private apar la tot pasul, iar spitalele de stat tot nu reuşesc să facă faţă tuturor pacienţilor pe care îi au. Iar tu, în calitate de pacient, îţi doreşti să ai parte de cel mai bun tratament şi de cele mai avantajoase preţuri, totodată. Dacă nu ştii pentru ce fel de clinică să optezi atunci când îţi faci …Citeste mai mult
De ce mai plătim asigurarea de sănătate dacă „Oamenii mor oricum. Şi cu, şi fără sistem”? După cum știu toți oamenii care se îmbolnăvesc zilele astea, de aproape trei săptămâni, sistemul informatic din sănătate nu mai funcționează. “Dar ce, funcţiona până acum?” o să întrebe toţi medicii din listă, care înalţă rugăciuni către ceruri la fiecare vizită a unui pacient să meargă conexiunea şi să îşi poată desfăşura programările fluid şi fluent, dar desigur, asta nu …Citeste mai mult
NE SPĂLĂM ÎNAINTE SAU DUPĂ? DUPĂ, DE CE? 95 la sută din persoanele care folosesc o toaletă nu-și spală mâinile. Acesta e rezultatul unui studiu realizat de o echipă de cercetători de la Universitatea de Stat din Michigan. Potrivit savanților, doar 5 la sută din locuitorii Statelor Unite se spală pe mâini „după”. Totodată, s-a constatat că doar două din trei persoane folosesește săpunul în asemenea situații, iar …Citeste mai mult
Jurnalistul Cosmin Prelipceanu, un fel de PORTOCALĂ Ecaterina Andronescu a avut o intervenţie la Digi 24 duminică seară, după ce aceasta a mototolit două bancnote, pentru a le exemplifica tinerilor că valoarea lor rămâne neatinsă, chiar dacă pot fi călcați în picioare. Gestul explicativ a avut loc la festivitatea de absolvire a promoției ,,Petrache Poenaru” a Universității Politehnica. Ecaterina Andronescu a încercat să îşi explice gestul, dar …Citeste mai mult
După ce au strigat „M_IE” socialismului, la nici câteva luni, actorii ies în stradă sa ceară bani de la stat Vrem o țară ca afară! În lupta contra „ciumei roșii”, pe valul revoluționar on-line, într-un singur glas am strigat ” M..E” socialismului! Vrem capitalism! Să scăpăm de conceptul comunist al asistatilor social! Să încetăm a lua de la gura copiilor sau a celor care aduc plus valoare și să dăm celor DEFAVORIZAȚI. In aceasta lupta s-au aflat si actorii. Au …Citeste mai mult
Viaţa după PSD Ştim că presa s-a prăbuşit în ultimii 10 ani cu largul concurs al patronilor ziarişti amatori. Şi al patronilor de presă improvizaţi după lovitura de stat din 1989-1990. Politicienii „democraţi”, fabricaţi în pripă de Securitate după căderea regimului comunist, şi-au continuat carierele supradimensionate (în raport cu puţinătatea personalităţilor politice păpuşate). Cele câteva televiziuni de ştiri, Internetul, reţelele sociale s-au străduit …Citeste mai mult
Lăsați-o pe Sorina, când va fi mare, să-și bea cafeaua zâmbind la New York Încă un caz in România, călăuzit de Facebook. Adopția din Baia de Aramă! Facebook face, Facebook desface! Legi, guverne, decizii judecătorești. Dacă justiția încheie un proces printr-o decizie judecătorească, ea, în cateva zile, nu mai este valabilă! Intră într-o bâlbâială cu transpirații reci, susținută imediat de un funcționar public, grăbit să-și facă imagine, simțind susținerea publică. Dacă ceva devine viral …Citeste mai mult
Țara în care procurorii ajută la vânzarea copiilor ca pe vite Încă o dovadă că rămânem un popor tribal. Autoritățile, gras plătite, se unesc în a livra „marfa” celui care a plătit cu vârf și îndesat. Imaginea în care o procuroare, a intervenit personal în finalizarea și trimiterea „pachetului”, a oripilat o țară întreagă. O țară unde oamenii au ajuns o marfă! O țară unde casa unei fetițe a ajuns imaginea unui …Citeste mai mult
” Și f***t și cu banii luați!” Nu-ți mai duce singur tava la fast food! De ce trebuie să ne ducem tava după ce mâncăm la fast food? Multinaționalele servesc clientilor o explicație. Costurile se reduc, mâncarea va fi mai ieftină. Adevărat a gândit Wittgenstein, când zicea: „Nimic nu e mai dificil decât să nu te înșeli”. Ne inșelăm singuri atât de des, încât nu mai trebuie să ne înșele și alții. Produsele ar putea …Citeste mai mult
La versul trupei Paraziții, pentru polițiști: „Să vă luăm morții-n pu.ă”, Marian Godină e fericit După ce cunoscuta trupă Paraziții a scos pe piață ultimul album „Arma Secreta”, melodia „Antimilitie” a generat nenumarate polemici în mediul on-line. Sindicatul Polițiștilor a anunțat că vor să-i dea in judecata pe membrii formatiei, pentru versuri ofensatoare aduse agenților de poliție. Instant pe Facebook au apărut diferiti filozofi in ale democrației, care explica pro sau contra , dacă e …Citeste mai mult