Un fost polițist din Buzău pus sub acuzare după ce a postat pe Facebook afirmaţii categorice cu privire la lipsa de pregătire a autorităţilor Un fost poliţist din Buzău, ieşit la pensie anul trecut, este cercetat penal pentru instigare publică, după ce a postat pe contul său de Facebook un mesaj care, potrivit autorităţilor, făcea afirmaţii categorice cu privire la lipsa de pregătire a autorităţilor, de natură a crea o stare de confuzie în rândul cetăţenilor, anunță news.ro. ”În urma verificărilor, poliţiştii au identificat …Citeste mai mult
Se interzice politiștilor manevrarea oricărui document înmânat de cetățeni în vederea justificării deplasării! Documentele vor fi verificate doar vizual Ministerul de Interne in contextul starii de urgența decretate la nivelul tarii de catre presedintele Iohannis, a emis o dispozitie in care se face referire la modul de lucru al agentilor de politie. Avand in vedere numarul in crestere a persoanelor infectate cu COVID19 si a modului in care politistii trebuie sa-si desfasoare activitatea in aceste zile de izolare anuntate …Citeste mai mult
Preşedintele Organizaţiei Blejoi a Partidului Prahova în Actiune, Stelian Aurel Grigore, a dobândit calitatea de reclamant şi va fi citat în cauză în contradictoriu cu Primarul Adrian Dumitru şi cu Consiliul Local al Comunei Blejoi într-un proces pentru interesele comunei şi drepturile cetăţenilor Ca urmare a delegării de către Consiliul Local Blejoi a serviciului public de alimentare cu apă și de canalizare către S.C. Hidro Prahova S.A., fără a fi efectuată licitație publică, cu consecinţa majorării prețurilor și tarifelor pentru apă potabilă și canalizare – nereguli sesizate public de mai mulţi blejoieni, Grigore Stelian Aurel a efectuat demersuri şi solicitări pentru respectarea legii …Citeste mai mult
Pentagonul e îngrijorat Secretarul Apărării, Mark Esper, a declarat, în cadrul unei „dezbateri virtuale” cu forțele americane din lume, că pe baza experienței țărilor deja infectate precum China, Coreea de Sud sau Hong Kong, ”cred că va trebui să ne pregătim pentru o perioadă de mai multe luni cel puțin”. ”Trebuie contat pe 10, poate 12 săptămâni”, a adăugat șeful statului major american, …Citeste mai mult
Persoanele de peste 65 de ani nu vor mai putea părăsi locuința Ludovic Orban: Persoanele de peste 65 de ani nu vor mai putea părăsi locuința, dar vor putea merge să se aprovizioneze între anumite ore ale zilei, în care magazinele îi vor servi exclusiv pe ei. Ordonanța militară va fi prezentată în cursul acestei seri. Premierul Ludovic Orban a susținut o conferință de presă în contextul crizei coronavirusului, prima după ieșirea din …Citeste mai mult
Vezi condițiile angajării în poliție în perioada stării de urgență În contextul decretării stării de urgență și al lipsei acute de personal cu care se confruntă ministerul, având în vedere capacitatea scăzută a efectivelor actuale, pentru reușirea asigurării măsurilor necesare stăpânirii extinderii noului virus, CoVid -19, s-a luat decizia organizării de concursuri pentru ocuparea posturilor vacante din statele de organizare ale unităților Ministerului Afacerilor Interne, prevăzute a fi încadrate cu polițiști, …Citeste mai mult
Camion rasturnat pe autostrada A3 Bucuresti-Ploiești Astazi în jurul orei 13, pe autostrada A 3 Bucuresti-Ploiesti a avut loc un eveniment rutier soldat doar cu pagube materiale. Conducatorul unui camion Volvo n-a adaptat viteza la conditiile de drum, in zona fiind vant puternic si pierzand controlul volanului a intrat in balans, dupa care s-a rasturnat in banda doi. Pe carosabil a fost imprastiata incarcatura. Traficul a …Citeste mai mult
„Vom avea două milioane de șomeri în două săptămâni, un milion de aici și un milion din așa-zisa diaspora” Analist economic, Ilie Șerbănescu: ,,România se va confrunta foarte repede cu un număr uriaș de șomeri, proveniți din rândul celor 1,5 milioane de români din diaspora care s-au întors acasă, dar și din disponibilizările masive care se vor face la multinaționale. Coronavirusul ar trebui să fie cea mai mică problemă a noastră, pentru că, dincolo de pandemie, ne așteaptă …Citeste mai mult
Stare de urgență cu cheeseburger la Ploiești Restaurantul Mc Donald’s este un restaurant de tip fast-food. Mc Donald’s, vinde cu prioritate hamburgeri, pui, cartofi prăjiți si amestecuri de băuturi răcoritoare pe bază de lapte (așa numitele milkshake-uri) și băuturi carbo-gazoase. Dependenta de hamburgerii americani este mare in randul ploiestenilor! Desi toata lumea huleste tipul de mancare fast food, ieri la restaurantul din zona Nord coada de masini serpuia pana in intersectie!Citeste mai mult
Ceva nu e în regulă! Citiți articolul! Pandemia de coronavirus din România este o epidemie în curs de desfășurare pe teritoriul României cauzată de noul coronavirus 2019-nCoV (SARS-CoV-2), virus care provoacă o infecție numită COVID-19, care poate fi asimptomatică, ușoară, moderată sau severă. Panica generata de guvern pe baza acestui nou virus pare ca face parte dintr-un program mai amplu, unul european in care motivul si tinta sunt obscure si ne depasesc. Starea …Citeste mai mult
PLOIEȘTIUL ÎN DILEMĂ! POLIȚEANU, DE LA „MERG LA PRIDE!” LA „NU COMENTEZ”: TĂCEREA CARE ÎNFIERBÂNTĂ ORAȘUL
Clinica AS Medical transmite un mesaj public pacienților și promite transparență privind reluarea activității