SocialAi permisul suspendat? O să muncești la morgă! By RedactiaPosted on 28/06/20191 min read0 0 2,486 Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on Reddit Share on Pinterest Share on Linkedin Share on Tumblr Moldova a dat start programului de reeducare a şoferilor prinşi bauti la volan. Acestia trebuie sa participe la un program de asistență la autopsierea persoanelor decedate în accidente rutiere, cat si la toaletarea acestora. Programul de reeducare va dura trei luni, timp în care participanţii vor mai merge şi în spitale pentru a acorda asistenţă victimelor accidentelor rutiere şi vor prticipa la diverse instruiri privind riscurile consumului de băuturi cu alcool.Vizita la morgă a bărbaţilor, al căror permis de conducere a fost suspendat, dureaza aproximativ cinci ore pe sedința. Pe lângă faptul că acestia participa la necropsierea cadavrelor, vor spăla si sălile de autopsie.Programul durează până la trei luni şi costă patru mii de lei, bani achitaţi de şoferi. Acesta prevede 12 sesiuni. Trei sunt individuale, iar nouă – de grup, printre care o vizită la spital, unde vor acorda asistenţă victimelor accidentelor rutiere. În prezent, 24 de persoane participă la program. Dacă reușesc să termine cele 12 sesiuni, cursanții vor intra în posesia premiului de conducere.
Clinica AS Medical transmite un mesaj public pacienților și promite transparență privind reluarea activității
Denise Rifai, la DNA – refuză să clarifice statutul în dosarul în care este vizat primarul Ciprian Ciucu