CulturăContinuă înscrierea elevilor participanți la FESTIVALUL DE FILM ECOLOGIC PENTRU ELEVI – PLOIESTI 2017 By RedactiaPosted on 15/05/20172 min read0 0 592 Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on Reddit Share on Pinterest Share on Linkedin Share on Tumblr Primăria Municipiului Ploieşti, prin Regia Autonomă de Servicii Publice, organizează o nouă ediție a Festivalului de film ecologic pentru elevi – Ploiești 2017. Evenimentul, ce se va desfășura în perioada 9 mai – 6 iunie a.c., se dorește a fi o provocare pentru elevii ploieșteni, tema pentru acest an fiind „Conectarea Oamenilor cu Natura – în oraș și pe uscat, de la poli la ecuator”. Tema din acest an invită pe fiecare să se identifice cu modul în care suntem parte a naturii și cât de intim depindem de calitatea mediului în care trăim. Aceasta ne provoacă la identificarea unor modalități distractive și interesante pentru experimente care prețuiesc această relație vitală. Propunem tuturor elevilor, care vor să participe la Festivalul Filmului Ecologic pentru Elevi, să realizeze un film de scurt-metraj la tema din acest an “Conectarea Oamenilor cu Natura”, respectând regulamentul (http://rasp.ro/biroul-protectia-mediului/143-ecofest-2017/646-festival-film-ecologic-pentru-elevi-2017 ). Calendarul oficial este următorul: 9 mai – 19 mai – înscrierea elevilor participanți; 22 mai – 26 mai – transmiterea filmelor; 26 mai – 2 iunie – evaluarea filmelor; 6 iunie – Premierea filmelor declarate câștigătoare. Regulamentul oficial de desfășurare al Festivalului de film ecologic pentru elevi… AICI.
Astra Vagoane contestă în instanță decizia CNSC privind licitația pentru cele 20 de tramvaie noi ale Ploieștiului
INTERVENȚIE SCĂPATĂ DE SUB CONTROL: 5 polițiști se luptă minute în șir cu un tânăr în șort. Lipsa Taserelor îi lasă fără soluții