Acasa Eveniment Vezi pe judete, cati tineri au votat la alegerile locale

Vezi pe judete, cati tineri au votat la alegerile locale

2 min read
0
1
161
Peste 1,8 milioane de tineri cu vârsta între 18 și 34 de ani au votat la alegerile locale, potrivit datelor de prezență de la Biroul Electoral Central, analizate de Edupedu.ro. Raportată la numărul total de alegători din acest segment de vârstă, prezența tinerilor a fost de 38,6%.

Prezența tinerilor la vot a fost mai mică decât la alegerile eurparlamentare sau la cele prezidențiale, dar în orașele mari, inclusiv în Capitală, procentul tinerilor a fost unul important.

La alegerile prezidentiale 2019 au votat 41,8% din tinerii aflați pe listele permanente de la Autoritatea Electorală. Iar la alegerile europarlamentare prezența tinerilor a fost de 43,2%.

Pe grupe de vârste, au fost 662 de mii de tineri de 18-24 de ani și peste 1,14 milioane de tineri între 25 și 34 de ani.

18-2425-34
Alba1298220704
Arad1443224966
Argeș2110834522
Bacău2023130239
Bihor2324439147
Bistrița-Năsăud1219919083
Botoșani1471219455
Brașov1693133653
Brăila850013647
Buzău1570123953
Caraș-Severin1027816219
Călărași1174318845
Cluj1957742738
Constanța2234840064
Covasna58179583
Dâmbovița1926321804
Dolj2191636585
Galați1622225221
Giurgiu1161919765
Gorj1308620440
Harghita838514629
Hunedoara1235720076
Ialomița974814795
Iași2639843384
Ilfov1554635498
Maramureș1637827342
Mehedinți957014816
Mureș1966330997
Neamț1612423820
Olt1677625999
Prahova2483241302
Satu-Mare1145619333
Sălaj897413576
Sibiu1335124525
Suceava2485837302
Teleorman1298219493
Timiș2132046655
Tulcea667310923
Vaslui1374817780
Vâlcea1259919717
Vrancea1216919060
București36813108863
6626291140518
Load More Related Articles
Load More By Redactie
Load More In Eveniment

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Check Also

Ratacirea de pe indicatoare! Casa de Cultură „a încurcat borcanele”

Casa Pionierilor încă mai stăruie în mintea unora, dar Casa de Cultură a Municipiului, pân…