Acasa Front Poliția Română a clarificat vinovăția in cazul tamponărilor in sensul giratoriu

Poliția Română a clarificat vinovăția in cazul tamponărilor in sensul giratoriu

1 min read
0
0
1,367

 

„Știi cum se circulă în sensul giratoriu? Nu mai poți să ieși direct de pe banda a 2-a sau a 3-a a sensului giratoriului și să le tai fața celor de pe celelalte benzi, iar dacă vrei să faci această manevră trebuie să îți semnalizezi intenția, să te asiguri că poți face asta fără să pui în pericol siguranța celorlalți participanți la trafic. Vechea practică nu mai este valabilă conform ultimelor modificări! Conduceți prudent!”, este mesajul Poliției Române.

Direcția de deplasare într-un sens giratoriu este un cerc, deci de fiecare dată când se iese din giratoriu se părăseşte cercul, adică se schimba direcția de mers şi trebuie să te asiguri. În cazul unei tamponări, dacă nu se va încheia un formular de constatare amiabilă, conducătorul autoturismului portocaliu va fi sancționat conform articolului 54 alin. 1 din OUG 195/02R, cu amendă de la 4 la 5 puncte amendă şi cu 3 puncte de penalizare.

Load More Related Articles
Load More By Redactie
Load More In Front

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Check Also

PLOIEȘTIUL ÎN DILEMĂ! POLIȚEANU, DE LA „MERG LA PRIDE!” LA „NU COMENTEZ”: TĂCEREA CARE ÎNFIERBÂNTĂ ORAȘUL

ORAȘUL FIERBE, PRIMARUL TACE Ploieștiul e în plin scandal public după ce discuțiile despre…