Actele de vandalism au pus stapanire pe oras! Primaria este depasita de situatie Vandalismul pare sa pună stăpânire pe orașul Ploiești. În diferite zone din municipiu sunt raportate zilnic acte de distrugere a mobilierului stradal. Se pare ca Poliția Locală și chiar cea nationala nu poate face față acestui val infracțional. Nici nu prea ar avea cum. Sunt unii care se irita și spun ca „Poliția Locală ce face”, ca și cum ar …Citeste mai mult
Consilierul local din Primaria Ploiesti, Cristian Mihai Ganea, isi filmeaza singur contraventiile Ajunge doar sa te plimbi pe sosea cu o masina Dacia, ca imediat vei starni cele mai profunde amintiri si milioane de zambete pe chipurile tuturor, iar toti cei care au condus candva o Dacie, atunci cand se vor urca in aceasta masina, se vor simti… intorsi „acasa”. Acum 10-20 de ani gaseai modele de autoturisme Dacia 1100 si 1300, …Citeste mai mult
Un prahovean a pierdut 180.000 de euro in cryptomonede Un prahovean a simțit pe propria piele și pe propriul buzunar ce înseamnă piata extrem de volatilă a cryptomonedelor. În mai puțin de un an, D.M. din Ploiești declara ca a pierdut peste 180.000 de euro prin diferite tranzacții cu mai multe cryptomonede. „Am pierdut în jur de 180.000 de euro în Bitcoin. Cand piața a scăzut….m-am panicat și am …Citeste mai mult
MEBS, artistul ploiestean care ne-a colorat tramvaiele Astazi vorbim de un tânăr care a transformat pasiunea pentru graffiti într-o adevărată artă. Desenează cu idei precise şi încearcă sa alunge gri-ul mohorât al orașului. Atât de vii şi interesante sunt creaţiile lui încât trecătorii se opresc în loc să le admire. Este vorba de artistul Călin Silviu cunoscut sub semnătura MEBS. Arta sa stradală reprezintă un mod de …Citeste mai mult
Odata cu ridicarea restrictiilor, se vor relua ședințele de lucru ale Cenaclului “I. L. Caragiale” Luni, 10 mai 2021, la Filarmonica “Paul Constantinescu” din Ploiești, se vor relua ședințele de lucru ale Cenaclului “I. L. Caragiale”. 7 Iubitorii artelor sunt așteptați cu creațiile proprii – pentru a fi supuse unei critici profesioniste – sau ca spectatori. Vă așteptăm! Întrarea este gratuită. (Asociația Culturală “24PHarte”)Citeste mai mult
Municipalitatea și Garnizoana Ploiești au organizat ceremonii militare si religioase in zona Garii de Sud Ieri, în jurul orei 11, Primăria Municipiului Ploiești și Garnizoana Ploiești au organizat la Monumentul Vânătorilor, din zona Garii de Sud, ceremonii militare și religioase prilejuite de sărbătorirea “Zilei Europei”, “Zilei Independenței de Stat a României”, “Zilei Victoriei Coaliției Națiunilor Unite în cel de-al Doilea Război Mondial”. La manifestatii au participat viceprimarul municipiului Ploieşti, doamna Magdalena Trofin, oficialități locale și …Citeste mai mult
Primăria Ploiești va arbora un steag în fața clădirii municipalității care va informa cetatenii cu privire la rata incidentei COVID-19 Primăria municipiului Ploiești va arbora în fața clădirii municipalității, un steag ce va indica cetățenilor scenariul corespunzător incidenței COVID-19. Autoritatea publică locală a luat această măsură în scopul unei informări, cât mai vizibile și eficiente, cu privire la situația ratei de infectare cu virusul SARS-CoV-2 la nivelul muicipalitatii. Steagul care va fi arborat va avea următoarele culori: verde, galben, roșu, …Citeste mai mult
Directorului adjunct al Poliției Locale Ploiești, Adrian Vaida, suspendat din functie de Andrei Volosevici:” Voi face plangere penala pentru abuz in serviciu”! Schimbarea șefilor din instituțiile publice e o practica cunoscuta deja la nivel national. Ca e vorba de un partid sau altul, aceasta practica este pusa în aplicare indiferent de culoarea politica a celui care deține puterea. Ca unii înjurau ieri PSD, ca alții înjură astăzi PNL, se pare ca realitatea este una și aceeași pentru orice partid care ajunge la …Citeste mai mult
Andrei Volosevici a anuntat conducerea Serviciului Ordine Publică, din cadrul Poliţiei Locale Ploieşti, ca va sesiza Comisia de Disciplină pentru neîndeplinirea atribuțiilor de serviciu În noaptea de 30 aprilie-1 mai în municipiul Ploiești au avut loc mai multe fapte de vandalism, greu de înțeles, în urma cărora mobilier stradal și coșuri de gunoi recent amplasate, au fost complet distruse. În urmă acestor evenimente primarul municipiului Ploieşti, Andrei Volosevici, a convocat, la sediul primăriei, în regim de urgență, conducerea Serviciului Ordine Publică, din cadrul Poliţiei …Citeste mai mult
In urma unor fapte de huliganism petrecute in Ploiesti in noaptea de 30 aprilie – 1 mai, Andrei Volosevici a cerut nota explicativa Politiei Locale În noaptea de 30 aprilie-1 mai în municipiul Ploiești au avut loc mai multe fapte de vandalism greu de înțeles, în urma cărora mobilier stradal și coșuri de gunoi recent amplasate, au fost complet distruse. În urma acestor fapte reprobabile s-a cerut, cu insistență și celeritate, suportul Inspectoratului Județean de Jandarmi Prahova și cel al Poliției municipiului Ploiești, astfel încât, …Citeste mai mult
PLOIEȘTIUL ÎN DILEMĂ! POLIȚEANU, DE LA „MERG LA PRIDE!” LA „NU COMENTEZ”: TĂCEREA CARE ÎNFIERBÂNTĂ ORAȘUL
Clinica AS Medical transmite un mesaj public pacienților și promite transparență privind reluarea activității