S.G.U. Ploieşti a avut 20 de voluntari din cadrul societatii la actiunea de salubrizare initiata de municipalitate Personalul Societății de Gospodărire Urbană Ploiești a răspuns apelului lansat de municipalitate și, împreună cu voluntarii instituțiilor subordonate acesteia, a participat la acțiunea de salubrizare a principalelor artere de circulație din municipiu. Astfel, un număr de 20 de voluntari din partea SGU Ploiești au acționat în zona centrală a orașului, îndepărtând gunoiul de pe toate căile publice (alei pietonale) și …Citeste mai mult
Șeful Poliţiei Ploieşti, Cristian Manea, a fost supravegheat timp de un an de zile de un agent de politie de la Sectia 2 Un agent de poliţie de la Secţia 2 din Ploieşti a fost condamnat la doi ani de închisoare de Tribunalul Prahova, care l-a găsit vinovat de acces ilegal la un sistem informatic. Agentul Liviu Ionel a accesat baza de date a Poliţiei Române de peste 170 de ori pentru a obţine informaţii personale despre zeci de poliţişti, inclusiv despre şeful …Citeste mai mult
Munti de gunoi si poluare! Esti din Ploiesti? Sa trăiești! Angajaţii firmei de salubritate Rosal Grup, companie care are contracte cu Primăria Ploieşti şi cu administraţiile locale din alte oraşe şi comune ale judeţului Prahova, au intrat din nou în grevă, din cauză că nu le-au fost virate salariile de către angajator. În aceste condiţii, ploieştenii au rămas din nou cu gunoiul neridicat, la nici cinci săptămâni după ce s-au …Citeste mai mult
O şoferiţă care a circulat pe contrasens zeci de kilometri, pe DN1, pe raza judeţului Prahova, nu a fost oprita de poliție desi incidentul a fost anuntat de doua ori la numărul unic de urgenţă O şoferiţă care a circulat pe contrasens zeci de kilometri, pe DN1, pe raza judeţului Prahova, a fost filmată în cursul nopţii de luni spre marţi de către un alt participant la trafic. Bărbatul susţine că deşi a alertat Poliţia, sunând de două ori la numărul unic de urgenţă, nu a intervenit niciun echipaj de la Rutieră. Filmarea în care …Citeste mai mult
Primul troleibuz Solaris Bus & Coach, din lotul de 20 care vor circula în Ploiești, a sosit vineri la depoul de la Podul Înalt. Primul troleibuz Solaris Bus & Coach, din lotul de 20 care vor circula în Ploiești, a sosit vineri la depoul de la Podul Înalt. Conform directorului TCE, Nicolae Alecsandri, este de așteptat ca toate cele 20 de troleibuze să fie livrare până la finalul lunii iunie, în avans față de termenul contractual asumat de producător pentru luna octombrie. Următoarele 3 …Citeste mai mult
Panică printre taximetriștii din Ploieşti! A fost lansat serviciul UBER Compania de ridesharing Uber a anunţat joi că va fi disponibilă în Ploieşti din această după-amiază, fiind prezentă în 10 oraşe din România. Începând cu această după-amiază, Uber va fi disponibil în Ploieşti, primul oraş din zona Prahovei în care serviciul se extinde. Cu Ploieşti pe lista de oraşe în care aplicaţia este prezentă, Uber este acum disponibil în 10 …Citeste mai mult
Astăzi, 22 aprilie, de Ziua Pământului, Asociația Centrul pentru Dezvoltare Durabilă și Adaptare Climatica organizează o întâlnire la Ploiesti În contextul Zilei de 22 aprilie – Ziua Pământului, Asociația Centrul pentru Dezvoltare Durabilă și Adaptare Climatica (www.cddac.org) în parteneriat cu Asociația Legea Codrului (www.legeacodrului.ro), organizează în sala de conferințe First Class din incinta Hotelului Central, Bulevardul Republicii 1, Ploiești 100008, ora 18:00, o întâlnire la care sunt invitați să participe prin mijloace de comunicare electronică membri ai societății civile …Citeste mai mult
S.G.U. Ploiesti anuntă: ” Fara autoturisme in zona cimitirului Mihai Bravu” În apropierea Sărbătorilor Pascale, S.G.U.Ploiesti face un apel la persoanele care care se vor deplasa în zona cimitirului Mihai Bravu, să o facă fără a folosi autoturismele, deoarece experienta anilor precedenți nu a fost una tocmai placuta. „În vederea evitării incidentelor în incinta cimitirului Mihai Bravu, în perioada Sărbătorilor Pascale – cu precădere în noaptea Învierii, societatea noastră face apel …Citeste mai mult
Dupa igenizarea bazinului din zona Sălii Sporturilor, S.G.U. Ploiesti face apel la spiritul civic al cetățenilor Angajații S.C. Servicii de Gospodărire Urbană Ploiești S.R.L. au finalizat igienizarea bazinului lacului din Parcul Regele Mihai I al României , ulterior acesta fiind alimentat cu apa. În acest sens, S.G.U. Ploiești face apel la spiritul civic al cetățenilor de a nu arunca diverse ambalaje sau alte obiecte în lac și a depozita gunoiul numai în recipientele destinate acestui scop, amplasate …Citeste mai mult
Duminica, ploiestenii au profitat de ziua insorita si s-au plimbat fara măsti prin padurea Paulesti În plină epidemie de Covid-19, ploiestenii nu au ținut cont de recomandările autorităților, dar mai ales ale medicilor, și au mers astăzi, la plimbare, profitând la maxim de ziua însorită de duminica. La Paulesti, de pildă, multe familii și-au scos copiii la plimbare, au cules flori, au stat la picnic și au umplut restaurantele aflate la întrarea în padure. La …Citeste mai mult
PLOIEȘTIUL ÎN DILEMĂ! POLIȚEANU, DE LA „MERG LA PRIDE!” LA „NU COMENTEZ”: TĂCEREA CARE ÎNFIERBÂNTĂ ORAȘUL
Clinica AS Medical transmite un mesaj public pacienților și promite transparență privind reluarea activității