Ploiesti. Iluminatul public ornamental de sărbători va fi aprins pe 5 decembrie 2022 Primarul municipiului Ploieşti, Andrei Liviu Volosevici, a dispus ca iluminatul public ornamental de sărbători să fie aprins luni, 05 decembrie a.c., la ora 18.00. Deschiderea festivă a iluminatului public ornamental în municipiul Ploieşti va avea loc în faţa sediului municipalităţii, din Piaţa Eroilor nr. 1 A, în prezenţa copiilor, a părinţilor şi bunicilor, precum şi a reprezentanţilor administraţiei publice locale. …Citeste mai mult
Primăria Municipiului Ploieşti şi T.CE. Ploieşti vor pune în circulaţie “Tramvaiul Copiilor – Moş Crăciun 2022” Primăria Municipiului Ploieşti şi S.C. Transport Călători Express S.A. Ploieşti vor pune în circulaţie un mijloc de transport public dedicat celor mici – “Tramvaiul Copiilor – Moş Crăciun 2022”. “Tramvaiul Copiilor – Moş Crăciun 2022” va circula în municipiul Ploieşti, în perioada 06-27 decembrie a.c., urmând ca, pe parcursul călătoriei, copiilor să le fie oferite mici surprize cu sprijinul personalului …Citeste mai mult
Ioan Groşescu (jurnalist ploiestean) a primit titlul de Cetăţean de Onoare al municipiului Ploieşti Evenimentul festiv a avut loc (luni) în plenul Consiliului Local Ploieşti, reunit în şedinţă de lucru ordinară. Cu acest prilej, într-o atmosferă cordială, primarul Andrei Liviu Volosevici şi consilierul local Radu Simionescu i-au oferit domnului Ioan Groşescu diploma “Cetăţean de Onoare al municipiului Ploieşti” şi o metopă cu simbolurile oraşului nostru. Figură marcantă a publicisticii prahovene, jurnalistul şi scriitorul Ioan …Citeste mai mult
Ploieşti.Programul manifestărilor de 1 DECEMBRIE 2022-ZIUA NATIONALA A ROMANIEI Primăria municipiului Ploieşti şi Garnizoana Ploieşti organizează o serie de ceremonii militare şi manifestări dedicate Zilei Naţionale a României, în data de 01 decembrie 2022. Astfel, acţiunile dedicate Zilei Naţionale a României se vor desfăşura în rondul din faţa sediului municipalităţii (Piaţa Eroilor nr. 1A), în data de 01 decembrie 2022, începând cu ora 11.00, iar la eveniment vor participa …Citeste mai mult
Un tânăr din Ploiesti a incercat sa fure un capac de canalizare La data de 4 noiembrie a.c., poliţiştii Secţiei nr.2 de poliţie Ploieşti au fost sesizaţi prin apel 112 de către o femeie cu privire la faptul că pe strada Andrei Mureşanu din municipiu, un tânăr încearcă să sustragă un capac de canalizare. Poliţiştii deplasaţi la faţa locului au identificat apelanta, iar în baza semnalmentelor furnizate de aceasta, a fost depistat …Citeste mai mult
ACTIVITĂŢI EDUCATIV-PREVENTIVE DESFĂŞURATE DE POLIŢIŞTII PRAHOVENI.4 noiembrie 2022 Vineri, 4 noiembrie a.c., poliţişti ai Biroului Rutier din cadrul Poliţiei municipiului Ploieşti, cu sprijinul poliţiştilor Compartimentului de Analiză şi Prevenire a Criminalităţii Prahova au desfăşurat activităţi de educaţie rutieră şi de prevenire a victimizării minorilor în cadrul Şcolii Gimnaziale Elena Doamna, din municipiul Ploieşti, la care au participat 200 de elevi. Tot ieri, şi poliţiştii Biroului Rutier din cadrul …Citeste mai mult
Editia a Va a Taberei de Sculptură Monumentală de la Ploiești 2022 Eveniment inițiat de Asociația Culturală 24Pharte și susținut de Primăria Municipiului Ploiești, Consiliul Local al Municipiului Ploiești, Casa de Cultură „I.L.Caragiale”, Filarmonica „Paul Constantinescu”, Teatrul „Toma Caragiu”. Evenimentul se află sub patronajul Ministerului Culturii și face parte din proiectul de înființare a Muzeului de Sculptură Monumentală Contemporană în Aer Liber – Ploieşti. Nu există patriotism fără patrimoniu. Asociația Culturală 24Pharte …Citeste mai mult
Emotii… CSM PETROLUL PLOIESTI-CSM Tg.Jiu 92-86 CSM Petrolul Ploieşti a reuşit să lege trei victorii consecutive în Liga Naţională de Baschet Masculin după ce a trecut în această seară, în Sala „Olimpia”, cu 92-86 (33-21, 21-20, 22-19, 16-26) de CS Municipal Târgu Jiu! Aparent facil, după debutul modest avut de adversari în acest sezon, cu cinci înfrângeri consecutive, senzaţie alimentată şi de un prim sfert în …Citeste mai mult
Doliu la ISU Prahova.Colonelul (r) Burloi Gheorghe Marin a decedat Inspectoratul pentru Situații de Urgență ”Șerban Cantacuzino” al Județului Prahova a primit cu profundă tristețe vestea trecerii în neființă a celui care timp de 5 ani a îndeplinit funcția de Inspector șef al ISU Prahova, domnul colonel (r) Burloi Gheorghe Marin. Născut la data de 08.08.1954, în localitatea Pogoanele, județul Buzău, a absolvit Școala de ofițeri – arma Pompieri, iar …Citeste mai mult
PLOIEȘTIUL ÎN DILEMĂ! POLIȚEANU, DE LA „MERG LA PRIDE!” LA „NU COMENTEZ”: TĂCEREA CARE ÎNFIERBÂNTĂ ORAȘUL
Clinica AS Medical transmite un mesaj public pacienților și promite transparență privind reluarea activității