Da, România moare! Însă moare doar dacă se predă Există câteva sute de oameni, sau poate mii chiar, care visează civism și riscul major de prăbușire a acestei țări. Noapte de noapte. Se culcă târziu, răpuși, după ce vorbesc pe chat cu alții ca ei, visează noaptea obsesiv-depresiv, se scoală dimineața cu idei sau angoase. În loc să se gândească la treburile lor de la muncă, la cum să …Citeste mai mult
VIRGILISME: Ufologii anunță un ATAC EXTRATERESTRU în luna decembrie! Oare scad prețurile la globulețe? E clar că, în România, informarea a ajuns dezinformare, iar manipularea prin știri și emisiuni de analiză mizează pe masele credule. Diferența dintre canalele de știri și canalele reziduale este că cele din urmă nu au atâta publicitate. În fond, CNA le-a impus un orar de publicitate tuturor, inclusiv penibele clipuri publicitare care se suprapun mai abitir ca știrile făcute …Citeste mai mult
VIRGILisME: Diferența dintre Nastratin Hogea al lor și Bulă al nostru (Articol neindicat celor care au doar o măruță în capatos!) Pentru cei care încă nu au auzit de Nastratin Hogea (numele, zice-se, însemnând „Victoria credinței”), acesta a fost un învățat și filosof care sprijinea oamenii de rând în defavoarea elitelor, cunoscut fiind pentru povestirile sale amuzante, de fapt niște pilde sub forma unor anecdote. Nastratin a trăit în Anatolia, Turcia, născut în satul Hortu din Sivrihisar, Eskişehir, în secolul al …Citeste mai mult
Lumea în care trăim: Varanul din acvariu Dan Voiculescu a spus aseară jurnaliștilor, cu o seriozitate demnă de o cauză mai bună, la ieșirea sa din spital, printre alte inepții, cum că în „pușcărie” (repetînd obsesiv acest cuvânt, despre care a afirmat apăsat că-i place foarte) a suferit enorm de o durere groaznică a… pleoapelor, pricinuită de faptul că, mai mult de jumătate de zi, îl petrecea …Citeste mai mult
VIRGILisME: După ce „s-a refugiat” în pădure, un urs a alertat autoritățile locale din Prahova Un proverb românesc spune că „Şarpele, când îl doare capul, iese la drum”. Normal, nu iese să facă autostopul sau să ia autobuzul până la prima stație. Poate vrea doar să traverseze drumul către piață sau către agențiile de pariuri. Din păcate, are cote mici de reușită. N-aș paria pe el! Sigur se alege cu o bâtă-n cap sau cu un …Citeste mai mult
VIRGILisME: De ce omul sfințește locul și „preasfințitul” nu? Nu sunt ateu, dar nu voi fi niciodată vreun fanatic religios. Cred în Dumnezeul meu. Poate cred și în extratereștrii… Poate și pe ei i-a creat Dumnezeu. Sau viceversa! Sau… e totuna! Deocamdată, suntem prea mici pentru analize atât de mari. Deocamdată, trebuie să fim mici ca analizele să nu devină atât de mari. Nu vreau în aceste rânduri să …Citeste mai mult
VIRGILisME: Sorry, Soros e de vină! Numele lui Georgică Soros este foarte mult folosit în luptele surde dintre partidele oarbe și surde disputate pe mult prea îngăduitoarea scenă politică românească. Nu sunt mulți cei care știu cine este, dar îi asociază o conotație negativă. Bineînțeles, în cazul de față, chiar și în cel din spate, mulți nu știu nici ce e aia „conotație”, dar trecem peste …Citeste mai mult
Măsuri cu tentă comunistă în economia de piață Un nou program de guvernare este prezentat în locul celui dezastruos de până acum și care a picat în bot inainte de a fi aplicat. Măsurile preconizate sunt efectiv bulversante pentru viața economică a țarii cu taxe și impozite noi, naționalizarea Pilonului 2 de pensii, aberații fiscale, toate asumate de penalul Dragnea care, zi de zi, se dovedește inept din …Citeste mai mult
VIRGILisME: Atunci când marioneta vorbește fără ventriloc Circul de pe marea și îngăduitoarea scenă politică, la care suntem nevoiți să fim spectatori încă din 89, continuă. Ca să nu ne plictisim precum cei 100 de români săturați și saturați de întrebările lui Cabral, politicienii noștri de mucava au scos un nou număr. În fond, circarii se schimbă între ei, dar viața spectatorilor rămâne aceeași: searbădă și plictisitoare. …Citeste mai mult
VIRGILisME: Cum și de ce au petrecut românii Paștele Din frumoasele noastre știri naționale am aflat cum și-au petrecut românii zilele Pascale. Culmea este că Paștele a fost urmat de un val de frig, mulți români pregătindu-se și pentru Crăciun. Alții s-au bucurat din nou de Zăpada Mieilor și s-au dus la schi. Gerul i-a derutat chiar și pe preoți, aceștia trecând pe la ușile oamenilor cu Boboteaza. Apoi …Citeste mai mult
Astra Vagoane contestă în instanță decizia CNSC privind licitația pentru cele 20 de tramvaie noi ale Ploieștiului
INTERVENȚIE SCĂPATĂ DE SUB CONTROL: 5 polițiști se luptă minute în șir cu un tânăr în șort. Lipsa Taserelor îi lasă fără soluții