Cum iese dictatura din noi când nu câștigăm alegerile sau cum pozam in oameni liberi până votează majoritatea Suntem un popor tare special. Iubim libertatea, dar o urâm pe mă-sa: democrația. Ne dăm de ceasul morții pentru drepturi, dar când vine vorba să respectăm decizia majorității, urlăm ca apucații că „nu se poate!”. De ce? Pentru că, în capul nostru, „libertatea” înseamnă să se facă doar cum vrem noi. Avem guri pline de principii și buzunare goale de …Citeste mai mult
Droguri în politică? Testați-i pe toți înainte să candideze! Într-o țară unde circul din politică a devenit mai spectaculos decât orice serial, apare o întrebare simplă: politicienii nu ar trebui testați antidrog înainte să ajungă la putere? Nu e glumă. Tot mai des vedem imagini bizare, comportamente dubioase și discursuri halucinante care te fac să te întrebi dacă unii din “aleși” chiar sunt în stare să conducă o țară… …Citeste mai mult
Poșta Română evită explicațiile privind consumurile „aferente” și plata impusă șoferilor la Ploiești: Tăcere birocratică în fața documentelor prezentate de Mediasud.ro În urma dezvăluirilor publicate de Mediasud.ro, în care am arătat cu documente cum Departamentul Logistic al Poștei Române inventează proceduri de calcul aberante privind consumurile autoutilitarelor, compania a transmis un punct de vedere care nu clarifică nici natura consumurilor, nici metoda de calcul, și nici situația în care se află conducătorii auto obligați ulterior la plată. Concret, consumurile sunt denumite …Citeste mai mult
După patru ani de eforturi, Ploieștiul are soluția pentru stația de epurare: Apa Nova va prelua operarea Zoia Staicu, viceprimar al municipiului Ploiești, a anunțat public identificarea unei soluții viabile pentru rezolvarea problemelor legate de stația de epurare a orașului. După ani de eforturi susținute și multiple discuții cu autoritățile și partenerii implicați, soluția a fost agreată împreună cu Administrația Bazinală Apele Române Buzău, Agenția pentru Protecția Mediului Ploiești, Garda de Mediu și operatorul de apă și …Citeste mai mult
La Poșta Română Ploiești, motorina e „aferentă” și vinovăția din oficiu. Episodul 2 Poșta Română acuză criza de personal, dar evită să analizeze adevăratele cauze: un management învechit, birocratizat și complet rupt de realitățile de pe teren. Un exemplu relevant este Sediul Central din Ploiești, unde birourile sunt supraaglomerate de funcționari, în timp ce angajații operativi, în special șoferii, sunt supuși unor tratamente abuzive și umilitoare. Am atras atenția anterior asupra unei practici …Citeste mai mult
A înflorit socul: gustul copilăriei în fiecare pahar Cea mai bună socată era, fără îndoială, cea din copilărie – făcută de bunica, cu răbdare și drag, în grădina plină de flori și miresme. Grădina era îngrijită de bunici ca o comoară: liliacul înflorea în mai multe culori, buxusul era tuns cu milimetrică precizie, iar trandafirii își arătau splendoarea pe tot parcursul verii. În capătul grădinii trona o tufa …Citeste mai mult
Ziarist prahovean amenințat cu moartea după publicarea unui articol despre Brebu Virgil Rădulescu, jurnalist la publicația Găzarul.ro, a fost ținta unor amenințări extrem de violente primite prin intermediul unui e-mail anonim. Amenințarea a venit după ce acesta a publicat un articol cu privire la situația din comuna Brebu, articol care a generat reacții controversate în mediul online. În mesajul primit, limbajul a fost extrem de vulgar și agresiv, autorul amenințându-l pe …Citeste mai mult
ANSPDCP: Polițiile Locale sancționate pentru utilizarea Ilegală a Body-Cam-urilor Autoritatea Națională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal (ANSPDCP) a finalizat în acest an două investigații majore care au vizat modul de utilizare a camerelor video portabile (body-cam-uri) de către Poliția Locală a Municipiului Miercurea-Ciuc și Poliția Locală a Municipiului Craiova. În urma verificărilor, ANSPDCP a constatat că polițiștii locali filmau și înregistrau audio-video intervențiile și interacțiunile cu …Citeste mai mult
Autoritățile si-au făcut datoria! Colosul Hidro Prahova, a fost „lovit crunt” cu o amendă de 3900 euro pentru apă nepotabilă! Mai bine rămâneți pe covrigării Cutremur pe piața utilităților: Hidro Prahova SA, titanul apei și canalizării, a fost zguduit din temelii de o amendă usturătoare de… 3900 euro! Da, ați citit bine: OPC Prahova a pus biciul pe colos și l-a „pedepsit” cu fabuloasa sumă de circa 3.900 de euro, după ce apa livrată consumatorilor a fost găsită improprie consumului uman. Analizele DSP au confirmat …Citeste mai mult
Agent de la Poliția Rutieră Ploiești a tras acum câteva ore cu arma într-un BMW X6 aparținând unui clan interlop Incident tensionat în această după-amiază în Ploiești, unde un șofer aflat la volanul unui BMW X6 a fost protagonistul uni incident încheiat cu focuri de armă trase de poliție. Potrivit primelor informații, obținute pe surse, totul a început după un apel la 112 care semnala că bărbatul, membru al unui clan local, conducea sub influența alcoolului. Un echipaj de poliție …Citeste mai mult
PLOIEȘTIUL ÎN DILEMĂ! POLIȚEANU, DE LA „MERG LA PRIDE!” LA „NU COMENTEZ”: TĂCEREA CARE ÎNFIERBÂNTĂ ORAȘUL
Clinica AS Medical transmite un mesaj public pacienților și promite transparență privind reluarea activității