Introducerea taxei pentru locurile de parcare in Ploiești nu va elimina autoturismele care nu dețin un loc platit Municipalitatea Ploieștiului, prin vocea primarului Mihai Polițeanu, a anunțat că lucrează la un nou regulament care va introduce taxarea locurilor de parcare de reședință, începând – cel mai devreme – cu anul 2026. Este un subiect sensibil, care a stârnit deja numeroase reacții din partea ploieștenilor. Întrebarea esențială este una simplă, această taxare va rezolva lipsa cronică a locurilor de …Citeste mai mult
Concedierile din Polițiile Locale – o păcăleală marca Bolojan, ambalată drept reformă bugetară. Poliția Locală nu are nicio legătură cu bugetul de stat Concedieri in cadrul Poliției Locale anunțate pompos de Bolojan pentru reducerea deficitului bugetar. Ce legătură are Poliția Locală cu bugetul de stat? Nici una! Guvernul condus de Marcel Ciolacu, prin vocea premierului desemnat Ilie Bolojan – „omul reformei” în imaginarul colectiv – pregătește, chipurile, o lovitură dură pentru aparatul bugetar supradimensionat: concedieri în Polițiile Locale din întreaga țară. Măsura este prezentată …Citeste mai mult
Când realitatea bate filmul În România, politicienii nu mai vor să fie lideri. Vor să fie vedete. Să facă live-uri, să dea replici memorabile, să joace tare pe TikTok. Piedone e doar un exemplu. Nu singurul, dar poate cel mai strident. Omul și-a făcut imagine de „tată de cartier”, justițiar, vocea poporului. A fost idolul rețelelor, cu replici de film de acțiune și grimase …Citeste mai mult
100% dintre români cred că 50% dintre români sunt… tâmpiți Un „studiu” neoficial, dar din ce în ce mai popular pe rețelele sociale, sugerează că toți românii sunt convinși că jumătate din populație suferă de o lipsă cruntă de discernământ. Fie că e vorba despre alegeri, trafic, comentarii pe internet sau obiceiuri de zi cu zi, românii par convinși că ceilalți români… „nu gândesc”. Fraza „100% dintre români cred că …Citeste mai mult
De astăzi și cumpărătorul unui autoturism trebuie sa nu aibă datorii la fisc Daca până acum doar vânzătorul era obligat să nu aibă datorii acum și vânzătorul are aceeași obligație. Vezi video: Citeste mai mult
Un bărbat din Turcia și-a blocat capul într-o cușcă metalică pentru a renunța la fumat Un bărbat din vestul Turciei a recurs la o metodă extremă și inedită pentru a scăpa de viciul fumatului: și-a construit o cușcă metalică pe care o purta pe cap și o încuia zilnic pentru a se împiedica să mai aprindă o țigară. Ibrahim Yücel, un locuitor al orașului Kütahya, a fost motivat să renunțe la fumat după ce tatăl …Citeste mai mult
Cine este Gheorghe Gîrbea, patronul Lido Gîrbea, reținut pentru camătă mascată Prahova a fost zguduită joi 18 iulie de vestea reținerii omului de afaceri Gheorghe Gîrbea, patronul celebrei fabrici de pâine Lido Gîrbea, într-un dosar de presupusă camătă mascată. Gîrbea este una dintre figurile marcante ale antreprenoriatului local din ultimele trei decenii, cunoscut mai ales pentru dezvoltarea uneia dintre cele mai mari companii de morărit și panificație din sudul țării. De …Citeste mai mult
Copilul OZN: A zburat cu un balon și a păcălit întreaga lume! Colorado, 2009. Milioane de oameni au stat cu sufletul la gură, televiziunile au transmis în direct o urmărire spectaculoasă pe cerul Americii iar autoritățile au fost în alertă maximă: un copil de doar 6 ani ar fi fost purtat de vânt într-un balon cu heliu, în formă de farfurie zburătoare. Realitate sau farsă? Povestea care a uimit o planetă pare …Citeste mai mult
Fiica șoferului procurorului-șef DNA, în vârstă de 28 ani, numită șefă de cabinet la Curtea de Conturi fără studii superioare Anamaria Constantin, în vârstă de 28 de ani, a fost numită în funcția de șefă de cabinet a consilierului Călin Ion în cadrul Curții de Conturi, deși nu are studii superioare finalizate. Tânăra este fiica șoferului personal al lui Marius Voineag, procurorul-șef al Direcției Naționale Anticorupție (DNA). Numirea a avut loc la data de 5 mai 2025, când Anamaria Constantin …Citeste mai mult
Nu tăiem salariile nesimțite, așteptăm donatii Generozitatea Statului pe Banii Statului Stimați contribuabili, e momentul să vă ridicați în picioare și să aplaudați cu două mâini și o factură în dinți: domnul director general Cosmin Ghiță donează 20% din salariu statului român! Ați auzit bine! După ce a primit salariul de la stat, a zis: „Ia mă statule înapoi, că prea m-ai plătit!” Dar nu e singur. …Citeste mai mult
PLOIEȘTIUL ÎN DILEMĂ! POLIȚEANU, DE LA „MERG LA PRIDE!” LA „NU COMENTEZ”: TĂCEREA CARE ÎNFIERBÂNTĂ ORAȘUL
Clinica AS Medical transmite un mesaj public pacienților și promite transparență privind reluarea activității