actualitate FrontClinica AS Medical transmite un mesaj public pacienților și promite transparență privind reluarea activității By RedactiePosted on 22/06/20262 min read0 0 33 Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on Reddit Share on Pinterest Share on Linkedin Share on Tumblr Reprezentanții clinicii AS Medical au transmis un mesaj public adresat pacienților, la câteva zile după declanșarea anchetei DIICOT care vizează presupuse fraude în decontarea serviciilor medicale de la Casa de Asigurări de Sănătate Prahova.În comunicarea făcută publică, conducerea clinicii precizează că va informa pacienții și opinia publică despre orice evoluție legată de redeschiderea și reluarea activității unității medicale.Mesajul vine în contextul unui dosar instrumentat de procurorii DIICOT, care suspectează existența unui mecanism prin care ar fi fost decontate consultații și servicii medicale fictive. Potrivit anchetatorilor, prejudiciul estimat se ridică la aproximativ 2,4 milioane de lei.Investigația a dus deja la luarea unor măsuri preventive împotriva mai multor persoane, unele dintre acestea fiind arestate preventiv. Procurorii continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate modul în care ar fi funcționat presupusul sistem de fraudare și pentru identificarea tuturor persoanelor implicate.În acest context, reprezentanții AS Medical susțin că vor comunica public orice informație relevantă privind situația clinicii și reluarea serviciilor medicale pentru pacienți.Ancheta este în desfășurare, iar toate persoanele vizate beneficiază de prezumția de nevinovăție până la o eventuală decizie definitivă a instanței.
Clinica AS Medical transmite un mesaj public pacienților și promite transparență privind reluarea activității
Denise Rifai, la DNA – refuză să clarifice statutul în dosarul în care este vizat primarul Ciprian Ciucu