Acasa Front In atentia angajatilor M.A.I.! LEGEA nr. 167 din 7 august 2020 poate condamna inclusiv penal un superior ierarhic care hartuieste moral la locul de muncă un subaltern

In atentia angajatilor M.A.I.! LEGEA nr. 167 din 7 august 2020 poate condamna inclusiv penal un superior ierarhic care hartuieste moral la locul de muncă un subaltern

4 min read
0
0
3,816

Este cunoscut faptul ca în instituțiile M.A.I. încă lucreaza, in sistem piramidal, teama de superior. In politie de exemplu, desi s-a reușit demilitarizarea acestei institutii, ordinului militar nu a fost exclus. În comunicarea subaltern-superior nu a dispărut, încă, formula de adresare ” ordonati”, desi angajații sunt funcționari publici. De ce se face asta? Pentru a se menține la nivelul psihic al angajatului mentalitatea ca ” ordinul nu se discuta”!

In cazul in care un angajat încerca”sa aiba păreri” sistemul a avut grija sa-si creeze parghii prin regulamente interioare pentru a pune la punct un astfel de lucrator. Sub „acoperirea” pseudo-legala superiorii pot face viata amară unui subaltern, fie agent sau ofițer, și asta prin controale frecvente sau prin declanșarea cercetărilor prealabile fără motive întemeiate.

Angajații de orice fel trebuie sa cunoasca ca legea ii ajuta în astfel de cazuri și ca deschiderea unor procese în instanță le pot reda demnitatea si increderea in sine apelând la sistemul de justiție al statului român.

LEGEA nr. 167 din 7 august 2020 poate condamna inclusiv penal un superior ierarhic care hartuieste moral la locul de muncă un subaltern:

„Constituie hărțuire morală la locul de muncă și se sancționează disciplinar, contravențional sau penal, după caz, orice comportament exercitat cu privire la un angajat de către un alt angajat care este superiorul său ierarhic, de către un subaltern și/sau de către un angajat comparabil din punct de vedere ierarhic, în legătură cu raporturile de muncă, care să aibă drept scop sau efect o deteriorare a condițiilor de muncă prin lezarea drepturilor sau demnității angajatului, prin afectarea sănătății sale fizice sau mentale ori prin compromiterea viitorului profesional al acestuia, comportament manifestat în oricare dintre următoarele forme:a) conduită ostilă sau nedorită;b) comentarii verbale;c) acțiuni sau gesturi.(5^2) Constituie hărțuire morală la locul de muncă orice comportament care, prin caracterul său sistematic, poate aduce atingere demnității, integrității fizice ori mentale a unui angajat sau grup de angajați, punând în pericol munca lor sau degradând climatul de lucru. În înțelesul prezentei legi, stresul și epuizarea fizică intră sub incidența hărțuirii morale la locul de muncă.”

Iată legea integral: http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/228723

Load More Related Articles
Load More By Redactie
Load More In Front

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Check Also

PLOIEȘTIUL ÎN DILEMĂ! POLIȚEANU, DE LA „MERG LA PRIDE!” LA „NU COMENTEZ”: TĂCEREA CARE ÎNFIERBÂNTĂ ORAȘUL

ORAȘUL FIERBE, PRIMARUL TACE Ploieștiul e în plin scandal public după ce discuțiile despre…