Front M.A.I.Urmează testări antidrog pentru polițiști, la intrarea în serviciu By RedactiePosted on 06/09/20233 min read0 0 555 Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on Reddit Share on Pinterest Share on Linkedin Share on Tumblr O femeie a fost lovită în Caracal de o mașină la volanul căreia se afla un polițist care era băut și a ieșit pozitiv la două substanțe interzise, potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Olt.Aceasta este știrea care a pus pe jar pe mai marii din Ministerul Afacerilor Interne.Cum apare știrea cum se fac acțiuni „hei-rup”. Așa s-a întâmplat și după accidentul de la 2 Mai. In urma mediatizării evenimentului in spațiul on-line, bineînțeles că au apărut imediat și acțiunile antidrog demarate de cei de la rutieră, acțiuni inexistente până la acel incident. Acum „pe noul val” in care apare un polițist drogat și baut vinovat de producerea unui accident rutier Ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu a anunțat primele măsuri ce i vizează direct angajații M.A.I:„1- Instituirea obligativității testului antidrog in cadrul examenului medical pentru admiterea în cadrul Ministerului Afacerilor Interne, precum și anual în timpul carierei.2- Instituirea obligației de a se supune testării antidrog și alcool pe timpul serviciului când sunt indicii comportamentale.3- Obligativitatea de a se supune testării pentru determinarea comportamentului simulat poligraf, in cazul in care polițistul nu trece testul de integritate, cel de fidelitate sau in alte situații strict reglementate”Deasemenea valul de testări antidrog din zilele următoare au adus panică printre polițiști pentru că se cunoaște la nivelul ministerului că printre angajații M.A.I. se află mulți consumatori, cel putin ocazionali, de marijuana.
PLOIEȘTIUL ÎN DILEMĂ! POLIȚEANU, DE LA „MERG LA PRIDE!” LA „NU COMENTEZ”: TĂCEREA CARE ÎNFIERBÂNTĂ ORAȘUL
Clinica AS Medical transmite un mesaj public pacienților și promite transparență privind reluarea activității