UncategorizedDe la 1 ianuarie crește punctul de amendă By RedactiePosted on 21/12/20231 min read0 0 462 Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on Reddit Share on Pinterest Share on Linkedin Share on Tumblr Ministerul Finanțelor a publicat un proiect de Ordonanță de Urgență care prevede unele măsuri fiscale bugetare, printre care și un nou mod de calcul al amenzilor de circulație. Astfel, de la 1 ianuarie, amenzile vor crește. Valoarea punctului de amendă va fi de 5% din salariul minim brut pe țară.În prezent, legea prevedea ca un punct de amendă să reprezinte 10% din salariul minim brut, însă valoarea fusese înghețată la 145 de lei.Valoarea punctului de amendă va fi calculată în funcție de valoarea salariului minim, care a fost majorat în octombrie la 3.300 lei. Asta înseamnă că un punct de amendă va fi de cel puțin 165 de lei. Însă, dacă Guvernul decide majorarea salariului minim brut la 3.700 lei, așa cum se discută cu patronatele și sindicatele, acesta ar putea crește la 185 de lei.
INTERVENȚIE SCĂPATĂ DE SUB CONTROL: 5 polițiști se luptă minute în șir cu un tânăr în șort. Lipsa Taserelor îi lasă fără soluții
PLOIEȘTIUL ÎN DILEMĂ! POLIȚEANU, DE LA „MERG LA PRIDE!” LA „NU COMENTEZ”: TĂCEREA CARE ÎNFIERBÂNTĂ ORAȘUL