Acasa Uncategorized De la 1 ianuarie crește punctul de amendă

De la 1 ianuarie crește punctul de amendă

1 min read
0
0
462

Ministerul Finanțelor a publicat un proiect de Ordonanță de Urgență care prevede unele măsuri fiscale bugetare, printre care și un nou mod de calcul al amenzilor de circulație. Astfel, de la 1 ianuarie, amenzile vor crește. Valoarea punctului de amendă va fi de 5% din salariul minim brut pe țară.

În prezent, legea prevedea ca un punct de amendă să reprezinte 10% din salariul minim brut, însă valoarea fusese înghețată la 145 de lei.
Valoarea punctului de amendă va fi calculată în funcție de valoarea salariului minim, care a fost majorat în octombrie la 3.300 lei. Asta înseamnă că un punct de amendă va fi de cel puțin 165 de lei. Însă, dacă Guvernul decide majorarea salariului minim brut la 3.700 lei, așa cum se discută cu patronatele și sindicatele, acesta ar putea crește la 185 de lei.
Load More Related Articles
Load More By Redactie
Load More In Uncategorized

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Check Also

Gersim Development în faliment. Țeparii de la City Gate intră în insolvență – administratorul judiciar, inculpat în dosar

Tribunalul Prahova a aprobat, prin hotărârea din 12 iunie 2026, deschiderea procedurii gen…