Front OpiniiCu slavă ne hranim, cu pumni ne trezim By RedactiePosted on 19/06/20253 min read0 0 387 Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on Reddit Share on Pinterest Share on Linkedin Share on Tumblr https://observatornews.ro/fii-observator/catedrala-din-cernauti-unde-sunt-slujbe-in-romana-atacata-de-zeci-de-ucraineni-preotii-au-fost-batuti-622862.htmlComentariul mediasud.ro:Strigăm de zor „Slavă Ucrainei!”, ne umflăm în piept de solidaritate și ridicăm flamuri albastre cu galben în toate piețele. Dăm ajutoare, găzduim refugiați, închidem ochii la istorie și ne încolonăm cuminți în corul de aplauze internaționale. Dar dincolo de graniță, în Cernăuți, românii sunt bătuți în biserică. Nu metaforic. Cu pumnul.Catedrala unde se mai auzea limba română între icoane și tămâie a fost luată cu asalt. Zeci de „activiști” ucraineni s-au năpustit asupra lăcașului și asupra preoților, că prea îndrăzneau să slujească în limba noastră. Biserica noastră. Oameni scoși cu forța, gaze lacrimogene, și un amestec scârbos de tăcere oficială și aplauze pentru „integrarea spirituală”. Slavă cui, mai exact?Noi susținem o Ucraină care, în timp ce cerșește sprijin pe toate drumurile, calcă în picioare tot ce înseamnă identitate românească în teritoriile unde și pâinea se frângea altădată în română. Îți dau lecții de democrație cu o mână și îți rup coastele cu cealaltă.Și ce facem noi? Ne emoționăm la câte un discurs al lui Zelenski și închidem ochii când frații noștri sunt umiliți. Ne mulțumim cu sloganuri și nu cerem nimic în schimb. Suntem o țară cu inimă mare, dar cu demnitatea în genunchi.Așa că data viitoare când mai urli „Slavă Ucrainei!”, vezi să nu îți înghiți cuvintele în miros de fum și tămâie profanată.
PLOIEȘTIUL ÎN DILEMĂ! POLIȚEANU, DE LA „MERG LA PRIDE!” LA „NU COMENTEZ”: TĂCEREA CARE ÎNFIERBÂNTĂ ORAȘUL
Clinica AS Medical transmite un mesaj public pacienților și promite transparență privind reluarea activității