Ministerul Sănătății a finalizat noul Regulament privind timpul de muncă și efectuarea gărzilor Noua formă a Ordinului Ministrului Sănătății 870/2004 care reglementează timpul de muncă al personalului medical și efectuarea gărzilor de către medici aduce numeroase schimbări pozitive pentru personalul medical. În primul rând, ordinal introduce conceptul de flexibilizarea a timpului de muncă pentru medici. Aceasta înseamnă că un medic poate să efectueze cele 30 sau 35 de ore de muncă săptămânale în …Citeste mai mult
Peste 43.000 de specialiști români din domeniul medical au emigrat Peste 43.000 de specialiști din sănătate au solicitat ministerului de resort, din 2007 până în prezent, documentele necesare pentru a emigra, a anunțat, ieri, ministrul sănătății, Vlad Voiculescu, la Palatul Victoria, cu prilejul lansării Strategiei Naționale pentru Resurse Umane în Sănătate. El a adăugat că spitalele se confruntă cu un deficit major de personal și că localități întregi nu au …Citeste mai mult
Profesorii au noi obligații, stabilite de codul de etică – Vezi AICI Codul de Etică Consiliul Național de Etică din cadrul Ministerul Educației Naționale și Cercetării Științifice a elaborat primul cod de etică pentru învățământul preuniversitar de stat, dar și privat, care fixează valorile și principiile de bază pentru cadrele didactice, dar și ce le este permis și interzis în relația cu părinții și elevii, aceștia din urmă fiind denumiți în cod educabili. Cadrelor didactice …Citeste mai mult
Primă de activare de 500 lei pentru șomerii care se angajează cu normă întreagă Persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă vor beneficia, începând de luni, de măsuri de stimulare a ocupării mai atractive, una dintre acestea fiind prima de activare de 500 de lei, neimpozabilă, acordată șomerilor înregistrați, care se angajează cu normă întreagă pentru o perioadă de cel puțin 3 luni, potrivit unui comunicat al Agenției Naționale pentru Ocuparea Forței de …Citeste mai mult
România, locul doi în UE la populația în risc de sărăcie România se află pe locul al doilea în Uniunea Europeană la populația în risc de sărăcie și excluziune socială, în această situație fiind circa un român din trei, reiese din cele mai recente date ale Oficiului European de Statistică (Eurostat). Astfel, în 2015, Bulgaria avea 41,3% din populație în risc de sărăcie și excluziune socială, în timp ce în România …Citeste mai mult
Valoarea tichetelor de masă crește la 15 lei Începând cu data de 1 decembrie, intră în vigoare Legea nr. 218/2016 care permite angajatorilor să acorde angajaților tichete de masă cu valoare nominală de până la 15 lei (față de 9,5 lei). Desigur, acordarea acestor bonuri cu valoare majorată rămâne la latitudinea fiecărui angajator. Creșterea este destul de însemnată, valoarea acestor tichete de masă fiind până acum de maxim 9,5 …Citeste mai mult
Rezidenții în medicină își pot alege repartizarea în orice spital din România Pentru a putea pune la dispoziție medicilor rezidenți din România o paletă mai largă de opțiuni în ceea ce privește rezidențiatul, Ministerul Sănătății a realizat, cu ajutorul echipei GovITHub, o actualizare de arhitectură și interfaţă de afişare pentru sistemul informatic de gestiune a repartizării rezidenților. Ministerul Sănătății a actualizat anul acesta metodologia concursului naţional de intrare în rezidențiat pe post …Citeste mai mult
Din 3 decembrie se acordă primele de instalare la încadrarea şomerilor Pachetul de măsuri active pentru stimularea ocupării forței de muncă va intra în vigoare începând cu 3 decembrie 2016, după ce Guvernul a adoptat ieri normele de aplicare a OUG 60/2016, iar finanțarea este asigurată din fonduri naționale și europene. Normele metodologice adoptate ieri stabilesc modalitatea practică de acordare a primelor de activare, încadrare, instalare de care beneficiază la angajare …Citeste mai mult
Indemnizațiile acordate invalizilor, veteranilor și văduvelor de război, majorate Indemnizațiile pentru invalizi, veterani și văduve de război au fost majorate cu 75%, potrivit unei ordonanțe de urgență aprobate de Executiv în ședința de ieri. Conform actului normativ, cele trei categorii vor primi indemnizații majorate, de la 1 ianuarie 2017, după cum urmează: a) pentru invalizii de război – marii mutilați și cei încadrați în gradul 1 de invaliditate vor …Citeste mai mult
A intrat în vigoare legea care permite executarea silită a restanțierilor la întreținere fără o decizie a instanței În prag de sărbători, românii care nu-şi plătesc facturile la timp primesc o veste proastă: a intrat în vigoare legea care permite executarea silită a restanţierilor fără o decizie a instanţei. Prin Legea nr. 225/2016 pentru modificarea şi completarea Legii serviciilor comunitare de utilităţi publice nr. 51/2006, „factura emisă pentru serviciile de utilităţi publice constituie titlu executoriu”. La utilităţi publice …Citeste mai mult
Astra Vagoane contestă în instanță decizia CNSC privind licitația pentru cele 20 de tramvaie noi ale Ploieștiului
INTERVENȚIE SCĂPATĂ DE SUB CONTROL: 5 polițiști se luptă minute în șir cu un tânăr în șort. Lipsa Taserelor îi lasă fără soluții