Primăria Ploiești în proces cu sindicatul TCE pentru datorii restante de peste 60 de milioane lei Primăria Municipiului Ploiești se confruntă cu un nou conflict juridic major după ce Sindicatul Liber al Transportatorilor Publici Ploiești (SLTPP) a introdus o acțiune în instanță împotriva administrației locale pentru plata unei sume de peste 60 de milioane de lei, reprezentând datoriile restante ale municipalității către TCE Ploiești SA, operatorul public de transport local. Actionată la Tribunalul Prahova – Secția …Citeste mai mult
CSM BBA Petrolul Ploiești U14 pregătește calificarea în Turneul Semifinal Echipa de baschet U14 a CSM BBA Petrolul Ploiești a făcut un pas important în încercarea de a se califica în Turneul Semifinal al Campionatului Național după evoluțiile solide din primul turneu al Fazei a III-a – Grupele Valorice A, desfășurat recent la Pitești. Foto: CSM Ploiești Tinerii jucători pregătiți de antrenorii Corina Savu și Loredana Munteanu, cu sprijinul tehnic …Citeste mai mult
Știre pe surse – Șeful Biroului Rutier Ploiești urmează să fie demis în urma scandalului cu dosare arse Conform unor informații neoficiale obținute pe fondul gravității incidentelor recente, conducerea Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Prahova ar urma să decida demiterea comisarului-șef Laurențiu Drăghici, actualul șef al Biroului Rutier din Ploiești, ca urmare a gestionării defectuoase a arhivei instituției și a scandalului provocat de distrugerea ilegală de documente oficile. Sursele noastre spun că această decizie ar urma să fie …Citeste mai mult
SCANDALURILE NU SE MAI OPRESC LA BIROUL RUTIER PLOIEȘTI: DOCUMENTE ARSE PE CÂMP ȘI SUSPICIUNI DE MUȘAMALIZARE La Biroul Rutier Ploiești, scandalurile par să nu se mai oprească. Aceeasta structură care în trecut a fost implicată în probleme grave de imagine, revine, din nou, astăzi, în centrul atenției publice. Situația reflectă, în primul rând, deficiențe majore în modul de management al biroului și alegerile controversate făcute pentru alegerea conducerii acestui birou care au pus în fruntea unei …Citeste mai mult
Corupția la Biroul Rutier Ploiești: două cazuri confirmate în 15 ani. Puțin sau e mult? Decizia Tribunalului Prahova din 14 ianuarie 2026, prin care a fost respinsă propunerea de arestare preventivă a unui agent de la Biroul Rutier Ploiești cercetat pentru luare de mită, readuce în atenția publicului o problemă sensibilă: istoricul faptelor de corupție din cadrul acestei structuri a Poliției. Agentul, prins în flagrant în timp ce ar fi primit 1.000 de lei de …Citeste mai mult
Tribunalul Prahova RESPINGE cererea de arest preventiv a Parchetului în dosarul agentului de poliție de la Biroul Rutier Ploiești, plasat sub arest la domiciliu pentru 30 de zile O decizie judiciară a fost pronunțată astăzi, in cazul flagrantului realizat de procurori, ieri, când a fost arestat un agent de poliție din cadrul Biroului Rutier Ploiești. Tribunalul Prahova a respins propunerea Parchetului de arestare preventivă a agentului de poliție Petre Răzvan Ionuț, acuzat de luare de mită, dispunând în schimb măsura arestului la domiciliu pentru 30 de zile. Această …Citeste mai mult
Corupția lovește din nou Poliția Rutieră Ploiești: agent din cadrul compartimentului „Avarii” arestat pentru mită Un nou caz grav de corupție zguduie Poliția Rutieră Ploiești și ridică serioase semne de întrebare asupra modului în care sunt tratate evenimentele rutiere minore. Agentul principal R.P. din cadrul compartimentului „Avarii”, a fost arestat de procurori după ce ar fi cerut și primit mită pentru a închide ochii la o presupusă abatere rutiera constatată de acesta vineri. Deși nu …Citeste mai mult
Client amendat cu 2.000 de lei după un apel la 112: Taximetristul ploieștean reclamat nu consumase alcool Un incident petrecut noaptea în jurul orei 01:00, în municipiul Ploiești, readuce în atenție importanța utilizării responsabile a numărului unic de urgență 112. Un cetățean care a comandat un taxi a avut, pe parcursul cursei, impresia că șoferul se află sub influența alcoolului. Îngrijorat, clientul a apelat 112, semnalând presupusa stare a taximetristului. La fața locului au intervenit două echipaje …Citeste mai mult
Cea mai mare investiție post-decembristă în termoficarea Ploieștiului Primăria municipiului Ploiești a lansat, luni, o licitație pentru un proiect de reabilitare a rețelelor de termoficare primare, ceea ce reprezintă cea mai mare investiție de acest fel derulată în oraș de la Revoluția din 1989 încoace. Proiectul prevede proiectarea și execuția lucrărilor de modernizare a aproximativ 24 de kilometri de rețele termice primare aferente sistemului de alimentare cu căldură …Citeste mai mult
CRIZĂ la Biroul Rutier Ploiești! După accidentul cu BMW-ul de serviciu, polițiștii au rămas cu trei „epave” pe care trebuie să le scoată zilnic în teren Biroul Rutier Ploiești a ajuns într-o situație revoltătoare după accidentul rutier produs joi, în care a fost avariată autospeciala BMW – una dintre puținele mașini moderne aflate în dotare. În timp ce alte județe beneficiază de vehicule noi, agenții din Ploiești sunt trimiși pe străzi cu mașini vechi, uzate și, pe alocuri, nesigure. În urma accidentului, biroul a rămas cu …Citeste mai mult
Clinica AS Medical transmite un mesaj public pacienților și promite transparență privind reluarea activității
Denise Rifai, la DNA – refuză să clarifice statutul în dosarul în care este vizat primarul Ciprian Ciucu