Administrația Polițeanu, surprinsa de iarna: Ploiestenii blocați în nămeți Ploieștiul a fost acoperit de un strat consistent de zăpadă, lăsând străzile și trotuarele îngropate sub nămeți. Administrația locală, condusă de primarul Mihai Polițeanu, pare să fi fost luată prin surprindere, iar reacția întârziată a autorităților a generat nemulțumiri în rândul cetățenilor. În ciuda avertismentelor meteorologice, administrația locală nu a reușit să gestioneze eficient situația. Drumurile principale și secundare rămân …Citeste mai mult
Alte terase celebre din Ploiești ” sub buldozerul ” autoritatilor Autoritățile ploieștene continuă acțiunea de verificare a teraselor din oraș, vizând aducerea acestora în legalitate. Mai multe locații au fost identificate cu nereguli, iar proprietarii acestora au fost deja notificați pentru remedierea situației. Printre terasele vizate de această acțiune se numără: Terasa DaVinci (Bd. Republicii 110) – deși are o convenție de folosință a terenului, a fost modificată fără autorizație …Citeste mai mult
Pene de curent repetate în zona Polux: Locuitorii acuză Electrica de nepăsare Locuitorii din zona Polux sunt revoltați după o nouă întrerupere a energiei electrice, care a durat aproximativ 30 de minute. Problema nu a fost doar durata întreruperii, ci și faptul că, după revenirea curentului timp de doar 30 de secunde, alimentarea s-a întrerupt din nou și din nou, punând în pericol aparatele electrocasnice și electronice ale consumatorilor. Au fost cel …Citeste mai mult
Bentley pe „interzis” și logica poliției rutiere Un autoturism marca Bentley a fost implicat intr-un accident rutier circulând pe „interzis” pe strada Golești, dinspre Muzeul Ceasului spre Bulevardul Independenței. Dacă ne luăm după tradiția recentă a Poliției Rutiere Ploiești, acest incident va fi urmat, inevitabil, de montarea unor relantisoare, pe toată strada. După accidentul cu BMW-ul de pe Bulevardul Castanilor, limitatoarele de viteza au răsărit ca ciupercile …Citeste mai mult
Directorul CSM Ploiești, Mihaela Tudorie, și-a dat demisia. Primarul Mihai Polițeanu anunță reorganizarea clubului Mihaela Tudorie, directorul interimar al Clubului Sportiv Municipal (CSM) Ploiești, și-a înaintat oficial demisia din funcție. Anunțul a fost făcut de primarul municipiului Ploiești, Mihai Polițeanu (independent), care a declarat că respectă decizia acesteia și că procesul de reorganizare a clubului va continua. Potrivit unor surse, plecarea Mihaelei Tudorie ar fi fost influențată de neînțelegeri cu Iulian Stamate, coordonatorul sportiv …Citeste mai mult
Promisiunea anticorupție a primarului Mihai Polițeanu și prima mare omitere: unde este auditul? Mihai Polițeanu a câștigat alegerile pentru Primăria Ploieștiului sub un steag clar: anticorupția. A promis transparență, integritate și o administrație care să funcționeze corect, în interesul cetățenilor. Însă, la început de mandat, un pas esențial pare să fi fost omis: auditul administrației precedente. Un astfel de audit ar fi trebuit să fie primul demers al noului edil. Un proces de …Citeste mai mult
Medicii de la Spitalul Județean de Urgență Ploiești, sunt limitati la numarul operațiilor: „Nu ne putem face meseria din cauza lipsei locurilor la ATI” Situația critică din cadrul Spitalului Județean de Urgență Ploiești scoate la lumină un blocaj major care afectează grav pacienții și personalul medical. Zece medici din Secția Chirurgie 2 au semnat un memoriu adresat conducerii spitalului și Consiliului Județean Prahova, prin care atrag atenția asupra deciziei de a limita intervențiile chirurgicale la cazurile de urgență, din cauza lipsei de locuri disponibile …Citeste mai mult
Mihai Polițeanu face o mișcare controversata! Propune un viceprimar de la AUR în Consiliul Local Ploiești Într-o decizie care a stârnit controverse și speculații în rândul comunității politice locale, Mihai Polițeanu, primarul Ploieștiului, a anunțat că va propune săptămâna viitoare numirea unui viceprimar din partea partidului Alianța pentru Unirea Românilor (AUR). Acest parteneriat neașteptat între un fost membru al USR și un reprezentant al unui partid cu o ideologie considerată extremistă de unii vine pe fondul …Citeste mai mult
Noaptea minții la Ploiesti! Se monteaza limitatoare de viteza în fața semafoarelor! Pe culoarea verde trebuie sa frânezi Recent, pe Bulevardul Independenței din Ploiești, administrația locală a implementat o soluție controversată: montarea relantisoarelor în dreptul semafoarelor. Deși inițiativa are la bază motive ce țin de siguranța rutieră, efectele acestei măsuri asupra dinamicii traficului sunt departe de a fi pozitive. Relantisoarele sunt dispozitive de limitarea a vitezei însă în Ploiesti acestea sunt montate în apropierea semafoarelor, ceea ce …Citeste mai mult
Presiuni asupra agenților din cadrul Biroului Rutier Ploiesti pentru utilizarea tabletelor defectuoase: un pretext pentru justificarea fondurilor europene? Trei agenți din cadrul Biroului Rutier Ploiești se află în centrul unei anchete interne după ce au fost acuzați că au aplicat sancțiuni contravenționale pe procese verbale tipărite pe hârtie, și nu pe tabletele din dotare, așa cum prevede noul sistem electronic implementat. Situația ridică semne de întrebare asupra priorităților instituțiilor implicate, având în vedere că aceste dispozitive electronice sunt …Citeste mai mult
PLOIEȘTIUL ÎN DILEMĂ! POLIȚEANU, DE LA „MERG LA PRIDE!” LA „NU COMENTEZ”: TĂCEREA CARE ÎNFIERBÂNTĂ ORAȘUL
Clinica AS Medical transmite un mesaj public pacienților și promite transparență privind reluarea activității