Spargere ca-n filme la o bijuterie din Ploiesti! Au gaurit peretele din spatele magazinului pentru a penetra seiful O spargere a avut loc la o bijuterie care se află în centrul municipiului Ploieşti, hoţii găurind un perete din spate al construcţiei şi furând bijuterii dintr-un seif, relatează Agerpres. Inspectoratul Judeţean de Poliţie (IJP) Prahova a anunţat, luni, că poliţiştii au fost sesizaţi în cursul dimineţii de către o femeie cu privire la faptul că din incinta societăţii unde …Citeste mai mult
DGA nu mai poate dovedi coruptia instigand persoanele suspecte sa ia mita Curtea de Apel Timișoara, a hotărât să spulbere munca investigatorilor care i-au prins pe cei 18 polițiști de frontieră din vămile Vărșand, Turnu, Nădlac I și Nădlac II, care luau mită. Trimiși în judecată de DNA pentru luare de mită, aceștia au fost achitați pe motiv că investigatorii care au lucrat în acest dosar i-ar fi provocat să ia mită. …Citeste mai mult
A luat pistolul unui luptator S.A.S. si a ranit mai multi agenti in timp ce era incatusat Aproape 17 ani de zile va sta la închisoare un bărbat din Covasna care a împușcat doi polițiști cu pistolul unuia dintre aceștia. Incidentul foarte grav a avut loc în 5 noiembrie 2020, iar hotărârea definitivă a fost pronunțată pe data de 19 mai 2022. Burguș Petrea Gheorghe a fost judecat și condamnat pentru tentativă la omor calificat și uz de armă …Citeste mai mult
Prefectul de Gorj acuză politistii ca deschid bodycam-urile doar atunci cand le convine! Un exemplu de folosire a unui astfel de bodycam ar trebui dat incepand cu bugetarii șefi si anume prefectul sau primarul Prefectul de Gorj, Marcel Iacobescu, a avut o iesire critica intr-un articol de pe siteul www.igj.ro , la adresa echipelor din Inspectoratul de Politie Gorj care nu folosesc echipamentul video din dotare, in timpul actiunilor derulate: Toate bune si frumoase insa sa nu uitam ca si domnul prefect este bugetar, deci platit din banii cetatenilor si pus acolo in slujba …Citeste mai mult
Un biciclist a fost acroșat de un autoturism în zona la Garii de Sud din Ploiesti Ieri in jurul orei 18,30, a avut loc un accident rutier in urma caruia o persoana a ajuns la spital. Datorita vremii nefavorabile si a vizibilitatii reduse, din cauza ploii, o persoana aflata pe bicicleta a fost acrosata de un auto la intrarea de pe pasarela din zona Garii de Sud. In urma impactului persoana a ajuns la spital. …Citeste mai mult
InfoPloiestiCity va organiza spectacolul aniversar caritabil” IPC 11 ANI-TU ESTI IPC” la Hipodromului Ploiesti InfoPloiestiCity (www.infoploiesticity.ro) in colaborare cu SOUND MASTER MARIAN ANGHEL si cu sprijinul CSM PLOIESTI, va organiza spectacolul aniversar caritabil” IPC 11 ANI-TU ESTI IPC”. Evenimentul va avea loc in perioada 3-4 iunie 2022, intre orele 16.00-20.00 (zilnic) in incinta Hipodromului Ploiesti. In cadrul spectacolului se vor strange donatii pentru copiii proveniti din familii nevoiase, din judetul Prahova. Se pot dona:RECHIZITE, …Citeste mai mult
E stabilit! Angajatii din politie au voie cu tatuaje, insa este ilegal ingradit dreptul de a avea inainte de a deveni politist! Îți place să știi că ești apărat de brațul lung al legii, dar nu și când e acoperit de tatuaje? Se accepta ajutorul unei de fătuci de 1,20 m sau a unui baietel de 140 kg insa nu se doreste interventia unui politist de 1,90m doar pentru ca are simboluri desenate pe brat? În acceptiunea legiuitorului profesionalismul agentului de politie …Citeste mai mult
Primaria Urlati vrea să-și dărâme sediul în care își desfășoară activitatea Primăria Urlați vrea să demoleze clădirea în care își desfășoară activitatea, un imobil construit în perioada interbelică, după planurile arhitectului Toma Socolescu. Motivul: gradul avansat de degradare în care se află. Decizia a stârnit controverse. Fundația Pro Patrimonio România cere instituției să renunțe la acest plan și să consolideze imobilul vechi, deoarece este foarte valoros. Pe ordinea de zi a …Citeste mai mult
Va fi dezbatere publică cu reprezentanti din Primăria municipiului Campina Prin inetrmediul unui comunicat postat pe site-ul oficial, Primăria municipiului Câmpina anunță organizarea unei dezbateri publice. Persoanele interesate sunt invitate să participe luni, 30 mai 2022, de la ora 14.00, la ședința publică, ce va avea loc la Casa Tineretului din Bulevardul Nicolae Bălcescu nr. 50. Va fi pusa în discutie documentația de urbanism P.U.Z. – REGENERARE URBANĂ, CREȘTEREA MOBILITĂȚII …Citeste mai mult
O politista a accidentat un motociclist la Nistoresti, in timp ce se deplasa cu autospeciala de serviciu Inca un accident rutier cu o autospeciala a Ministerului de Interne. Ieri pe DN1, in zona Nistoresti din Breaza, a avut loc un accident rutier în care au fost implicate o autospecială a Poliției și o motocicletă. O tânăra politist, in timp ce se deplasa cu autospeciala de serviciu, schimba directia de mers, nu se asigura si acroseaza un motociclist ce …Citeste mai mult
PLOIEȘTIUL ÎN DILEMĂ! POLIȚEANU, DE LA „MERG LA PRIDE!” LA „NU COMENTEZ”: TĂCEREA CARE ÎNFIERBÂNTĂ ORAȘUL