SocialDOUĂ MILIOANE DE ROMÂNI ȘI-AU RECUPERAT PÂNĂ ACUM TAXA AUTOŞeful ANAF, Mirela Călugăreanu, a declarat, sâmbătă, că efortul bugetar a fost unul de şase miliarde de lei în cazul restituirii taxei auto, fiind vorba de circa două milioane de cereri. Cei care nu au primt banii sunt chemaţi să îşi completeze dosarul pentru a-i fi restituită suma. „Procesul de restituire a taxei auto s-a finalizat pe tot ceea ce …Citeste mai mult
EconomicStatul nu găsește soluții pentru returnarea taxei autoRomânii care trebuie să-şi recupereze banii plătiţi nejustificat pentru înmatricularea maşinii sunt prinşi într-un cerc vicios întrucât nu îi primesc înapoi de la stat, nici măcar eşalonat, pentru că acesta nu mai încasează bani din taxa de mediu. Până când autorităţile vor găsi o soluţie, şoferii nu au decât varianta instanţei. Din 2007, de când statul a impus, sub diferite …Citeste mai mult
EconomicTimbrul de mediu se transformă… în alte două taxePe principiul lui Lavoisier, în România nimic nu se pierde, când e vorba de taxe, totul se tranformă! Astfel, timbrul de mediu nu dispare, cum era de așteptat, ci se tranformă. După ce a fost declarat ilegal de Comisia Europeană, acum, ministrul Mediului, Cristiana Paşca Palmer, propune ca timbrul de mediu să fie înlocuit cu o taxă inclusă în prețul carburantului. Este …Citeste mai mult
Astra Vagoane contestă în instanță decizia CNSC privind licitația pentru cele 20 de tramvaie noi ale Ploieștiului
INTERVENȚIE SCĂPATĂ DE SUB CONTROL: 5 polițiști se luptă minute în șir cu un tânăr în șort. Lipsa Taserelor îi lasă fără soluții