Acasa Economic Încă o taxă pentru români: Guvernul pune 25 de lei pe fiecare colet extra-UE. Mulțumim frumos!

Încă o taxă pentru români: Guvernul pune 25 de lei pe fiecare colet extra-UE. Mulțumim frumos!

3 min read
0
0
281

Nu trece luna fără ca autoritățile să găsească o nouă metodă de a scoate bani din buzunarele românilor. De data asta, „inovația” vine de la Ministerul Finanțelor, care vrea să introducă o taxă fixă de 25 de lei pentru fiecare colet cu valoare sub 150 de euro, venit din afara Uniunii Europene.

Ținta? Comenzile de pe Shein, Temu și alte platforme similare, care au devenit salvarea multor români în fața prețurilor din magazinele locale. Practic, dacă îți cumperi o brățară cu 8 lei din China, statul îți mai adaugă 25 de lei, pentru „bunăstarea bugetului”.

Justificarea oficială

Ni se spune că livrările extra-UE au explodat în ultimii ani, de la 1 miliard de colete la 4 miliarde la nivel european. Și că trebuie „reglementată” piața și „protejați” comercianții din UE. Tradus în română simplă: mai mulți bani la buget, mai puțină libertate de a cumpăra de unde vrei și la ce preț găsești.

Ce înseamnă pentru noi

Această taxă nu are legătură cu valoarea reală a produsului. E pur și simplu un tarif fix, aplicat la grămadă. Indiferent că iei o husă de telefon sau o rochie, plătești 25 de lei în plus. Și asta peste eventualele taxe vamale și TVA.

Încă un cui în bugetul personal

Românii deja duc în spate scumpiri la energie, combustibil, alimente și credite. Acum li se mai pune o cărămidă. În loc să reducă risipa din bani publici, Guvernul preferă să taxeze și mai mult omul de rând, care caută oferte mai ieftine pe internet.

Concluzia? Încă o taxă, aceeași poveste: când bugetul are gaură, buzunarul tău e prima soluție.

 

 

 

Load More Related Articles
Load More By Redactie
Load More In Economic
Comments are closed.

Check Also

Sindicaliștii au protestat în fața Palatului Cotroceni: „Nu este ambiție politică, este disperare socială”

Câteva mii de sindicaliști au protestat astăzi în fața Palatului Cotroceni, nemulțumiți de…