Amenzi de peste 15.000 de lei aplicate firmelor de pază din Prahova Polițiștii din cadrul Serviciului de Ordine Publică — Compartimentul Sisteme de Securitate au definitivat controalele efectuate împreună cu agenți de poliție din cadrul Poliției Municipiului Ploiești privind verificarea modului de asigurare a pazei obiectivelor de pe raza județului Prahova, conform legislației în domeniu. Astfel, au fost verificate șase obiective, au fost controlați 14 agenți de securitate, iar pentru neregulile constatate …Citeste mai mult
Anchetă la o pensiune din Azuga, după ce cinci copii au ajuns la spital Anchetă epidemiologică la o pensiune din Azuga, după ce cinci copii, cazaţi acolo, au ajuns la spital, în noaptea de joi spre vineri, cu dureri abdominale şi vărsături. Sunt suspecţi de gastrită şi gastroenterită. Autorităţile din domeniul sănătăţii publice au deschis o anchetă epidemiologică şi aşteaptă rezultatele probelor microbiologice, care ar putea arăta cauza îmbolnăvirii. Cei cinci copii, cu vârste între 8 şi …Citeste mai mult
Descinderi de amploare! Suspecții se ascundeau de aproape 6 ani, după ce au omorât un cioban în bătaie În această dimineață, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale, sprijiniți de efective de la Poliția Orașului Găești și Postul de Poliție Lucieni, criminaliști și luptători ai Serviciului pentru Acțiuni Speciale Dâmbovița, Prahova și Argeș, au descins la domiciliile a patru persoane din satul Tețcoiu, comuna Mătăsari, județul Dâmbovița, bănuite de comiterea infracțiunii de tâlhărie, urmată de moartea victimei, faptă comisă …Citeste mai mult
Protestele au continuat și astăzi în marile orașe ale țării. Peste 3.000 de persoane au mărsăluit la Ploiești Peste 3.000 de protestatari au mărșăluit, joi seară, în municipiul Ploiești, aceștia oprindu-se în fața sediul DNA, aplaudând și exprimându-și susținerea pentru activitatea instituției și scandând: „DNA să vină să vă ia!”. Alte peste 1.000 de persoane au continuat să manifesteze în fața Palatului Administrativ. Coloana de manifestanți a plecat din centrul orașului spre zona de nord, iar spre deosebire de serile …Citeste mai mult
Alți 4 șoferi depistați pe DN 1 cu viteze de peste 150 km/h, în zona Bănești Polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile pentru prevenirea și combaterea principalelor cauze generatoare de accidente. Au fost aplicate 113 sancțiuni contravenționale (37 pentru depășirea vitezei legale, 16 pentru abaterile pietonilor etc.), în valoare totală de 29.405 lei, iar, ca măsuri complementare, au fost reținute nouă permise de conducere. Exemplu: Acționând pe DN 1, în afara localității Bănești, pentru prevenirea vitezei nelegale, …Citeste mai mult
The New York Times a lansat campania “Ai experimentat corupţia din România? Spune-ne povestea!” Cotidianul american The New York Times a lansat campania “Ai experimentat corupţia din România? Spune-ne povestea!”, scopul declarat al acestei acţiuni fiind acela de colecta mărturii din partea românilor despre efectele corupţiei. “În ce fel corupţia vă afectează viaţa? Aţi fost victimă sau martor la fapte de corupţie la servici sau în timpul liber, la medic, în educaţie sau în …Citeste mai mult
Jandarmeria cere ajutorul persoanelor care deţin imagini şi înregistrări din Piața Victoriei, pentru identificarea agresorilor Jandarmeria Română face apel pe Facebook la persoanele care deţin imagini şi înregistrări din Piața Victoriei din Bucureşti să le furnizeze pentru identificarea şi sancționarea, conform legii, a tuturor celor care au comis acte de violenţă. “Adresăm mulțumiri tuturor cetățenilor care au manifestat pașnic și au respectat indicațiile forțelor de ordine, disociindu-se de grupurile de persoane care au acționat violent. …Citeste mai mult
PSD ANUNȚĂ CU O CONTRAMANIFESTAȚIE GIGANT „Sute de mii de români ne cer şi ne presează să facem un miting uriaş şi gigant prin care săă ne susţină. Vor o Românie normală fără cătuşe. Ne spune că e o presiune gigantică. Dacă nu facem ceva, vor ieşi singuri în stradă. Pe lângă ăştia 20 de mii, vor veni alţii mulţi mai mulţi. Ne-au spus că nu …Citeste mai mult
Mii de ploieșteni au protestat în fața PSD Prahova – FOTO În marile orașe din țară, oamenii, revoltați de adoptarea celor două ordonanțe de urgență, au ieșit din nou în stradă. Protestatarii s-au adunat în număr tot mai mare și au mărșăluit ca să își exprime nemulțumirile față de Guvern. Peste 4.000 de ploieșteni au înfruntat, aseară, frigul și au ieșit în stradă pentru a cere demisia guvernului și alegeri anticipate, după …Citeste mai mult
Proteste în mai multe orașe din țară, după ce Guvernul a adoptat legea graţierii şi modificarea codurilor penale Peste 15.000 de persoane protestează în Piaţa Victoriei, marţi seară, strigând „PSD, ciuma roşie”, după ce Guvernul a adoptat proiectul de lege privind graţierea unor fapte, precum şi modificarea codurilor penale, prin Ordonanţă de Urgenţă. Manifestanţii aruncă cu bulgări de zăpadă şi cer demisia Guvernului. Piaţa Victoriei este complet blocată, iar porţile Guvernului sunt închise. Membrii executivului au fost scoși …Citeste mai mult
Astra Vagoane contestă în instanță decizia CNSC privind licitația pentru cele 20 de tramvaie noi ale Ploieștiului