Acasa actualitate Păgubitul din Mediaș căruia i-ar fi fost furat seiful de 1 milion de euro a fost el însuși condamnat anterior pentru furt

Păgubitul din Mediaș căruia i-ar fi fost furat seiful de 1 milion de euro a fost el însuși condamnat anterior pentru furt

2 min read
0
0
61

Un caz neobișnuit este anchetat de polițiștii sibieni după ce un bărbat din municipiul Mediaș a reclamat că hoții i-ar fi furat din locuință un seif în care se aflau aproximativ 1 milion de euro, 700 de grame de aur și bijuterii de valoare.

Potrivit primelor informații, păgubitul, identificat ca fiind Vasile Anton Blijenberg a alertat autoritățile joi noaptea, susținând că persoane necunoscute i-ar fi intrat în apartament și i-ar fi sustras seiful, după care a postat pe rețelele de socializare un mesaj amenințător la adresa presupusului făptaș.

Ce complică cazul: în materialul inițial de presă se menționează că victima ar fi fost condamnat în trecut pentru infracțiuni de furt și tâlhărie în Italia, ceea ce a atras atenția opiniei publice și ridică semne de întrebare în privința credibilității declarațiilor sale.

La fața locului, o echipă complexă de polițiști coordonată de Serviciul de Investigații Criminale a constatat că cele două yale de la ușa apartamentului nu prezentau urme clare de forțare, iar ancheta continuă pentru a stabili dacă furtul a avut loc în condițiile declarate și dacă s-au comis sau nu infracțiuni.

Poliția Sibiu nu a făcut încă publice toate detaliile anchetei, iar cercetările vizează atât confirmarea dispariției bunurilor revendicate, cât și stabilirea tuturor circumstanțelor în care s-ar fi produs presupusul furt. Autoritățile insistă ca informațiile să fie coroborate cu probe, iar cazul rămâne deschis.

MediaSud nu a cerut și nu a primit niciodată fonduri guvernamentale direct sau sub forma unor campanii de informare. Acesta este un ajutor de stat mascat care distorsionează piața de media și este inacceptabil. De asemenea, MediaSud nu acceptă bani de la partidele politice în afara campaniilor electorale. Publicitatea electorală marcată ca atare este normală în perioada alegerilor.

Susțineți redacția Mediasud.ro donând prin PayPal accesând butonul de mai jos:

Load More Related Articles
Load More By Redactie
Load More In actualitate
Comments are closed.

Check Also

Știre pe surse – Șeful Biroului Rutier Ploiești urmează să fie demis în urma scandalului cu dosare arse

Conform unor informații neoficiale obținute pe fondul gravității incidentelor recente, con…