Vitezomanii: polițiștii prahoveni au depistat șase conducători auto care circulau cu viteze cuprinse între 151 și 174 km/h Polițiștii Serviciului Rutier au desfășurat o serie de acțiuni pentru prevenirea și combaterea cauzelor generatoare de accidente. Au fost aplicate 817 sancțiuni contravenționale (334 pentru depășirea vitezei legale, 52 pentru abateri pietoni, 63 pentru neutilizarea centurii de siguranță etc.), în valoare totală de 194.925 lei. Ca măsuri complementare au fost reținute 35 permise de conducere și retrase cinci certificate de …Citeste mai mult
Club din Bertea amendat de polițiști. Alți agenți economici din stațiunile montane au fost amendați Sâmbătă noaptea și duminică dimineață, polițiști din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au organizat și desfășurat o serie de acțiuni pentru prevenirea, descoperirea și combaterea ilegalităților comise în domeniile drepturilor de autor și conexe, alimentație publică și turism, în stațiunile montane din județ și în localitatea Bertea. Au fost verificați 13 agenți economici, iar pentru neregulile constatate au …Citeste mai mult
PERCHEZIȚII LA PERSOANE BĂNUITE DE ÎNȘELĂCIUNI PRIN METODA GHICITULUI Miercuri, 25 ianuarie, polițiștii de investigații criminale din Ploiești au efectuat două percheziții la persoane bănuite de săvârșirea mai multor înșelăciuni. Trei mandate de aducere au fost puse în aplicare. La data de 25 ianuarie a.c., polițiștii de investigații criminale din Ploiești, au efectuat două percheziții la persoane domiciliate în municipiul Ploiești și comuna Valea Călugărească, bănuite de săvârșirea mai …Citeste mai mult
Sistemul judiciar a mai omorât un om. Dan Adamescu s-a stins din viață În vârstă de 68 de ani, omul de afaceri Dan Adamescu s-a stins din viață în noaptea de luni spre marți, pe un pat de spital. Adriana Constantinescu, nora sa, a fost cea care a anunțat decesul lui Adamescu, la România TV. Adriana îi consideră vinovați pe judecătorii care nu au acceptat cererea de eliberare condiționată a acestuia. Dan Adamescu a …Citeste mai mult
Sebastian Ghiță – martor protejat? Gravitatea acuzațiilor făcute de Sebastian Ghiță și, ulterior, confirmate și de către fostul președinte Traian Băsescu, acesta din urmă declarând că ne aflăm ,,într-un stat mafiot”, ar putea să-i asigure calitatea de martor protejat fostului deputat. Dat fiind faptul că are o mulțime de informații, destul de grave, pe care le poate și proba dispunând, în acest sens, și de înregistrări, Sebastian …Citeste mai mult
Incendiu puternic la clubul Bamboo din Capitală Un incendiu puternic a izbucnit, sâmbătă dimineață, la clubul Bamboo din Capitală, potrivit Biroului de presă al Inspectoratului pentru Situații de Urgență București-Ilfov. ISU informează că 38 de persoane au ajuns la spital în urma incendiului de la clubul Bamboo, dintre care 21 de victime transportate de SMURD și SABIF, iar 17 cu mijloace proprii. La nivelul Ministerului Afacerilor Interne …Citeste mai mult
Colectiv se repetă. A ars clubul Bamboo Incendiu puternic cu zeci de victime în această dimineaţă în clubul Bamboo din Bucureşti. Autorităţile au declanşat planul roşu de intervenţie. Potrivit IGSU, 35 de persoane au ajuns la spital. Purtătorul de cuvânt al ISU București-Ilfov, Daniel Vasile, a declarat sâmbătă că există posibilitatea ca unele persoane să nu se fi putut evacua din interior. „Este foarte complicat ceea ce …Citeste mai mult
Bărbat găsit decedat în Cartierul Bereasca La data de 19 ianuarie, în jurul orei 16.30, polițiștii locali care desfășoară activitatea la punctul de lucru din cartierul Bereasca au fost sesizați cu privire la existența unei persoane decedate, aflate sub podul care face trecerea peste calea ferată din cartierul respectiv. O femeie a fost cea care a zărit trupul neînsufleţit şi a anunţat autorităţile. O patrulă auto s-a …Citeste mai mult
Anunțul Poliției în cazul fugarului Sebastian Ghiță Dispărut fără urmă, după alegerile din 11 decembrie, fugarul Sebastian Ghiță dă mari bătăi de cap Poliției Române, dar și DNA și Interpolului care îl caută peste tot. IGPR transmite că nu a reușit să găsească nicio urmă a fostului deputat și nu are date că acesta ar fi ieșit din țară. ”Urmare a solicitării dumneavoastră adresată Inspectoratului General al …Citeste mai mult
Stațiune Azuga are Salvamont Stațiunea Azuga a fost singura staţiune montană din România care nu avea Salvamont. O astfel de bază a fost inaugurată joi, construcția fiind realizată din fondurile Consiliului Județean Prahova. Valoarea totală a acesteia este de 400.000 lei. „Serviciul Salvamont Prahova a avut norocul să beneficieze de prima ambulanță nouă din România, carosată pe un autovehicul 4×4 cunoscut pentru capabilitățile sale …Citeste mai mult
Astra Vagoane contestă în instanță decizia CNSC privind licitația pentru cele 20 de tramvaie noi ale Ploieștiului