Front prahovaFuncționari publici, prinși în flagrant de DGA la Primaria Lapoș, judetul Prahova By RedactiePosted on 18/03/20254 min read0 0 727 Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on Reddit Share on Pinterest Share on Linkedin Share on Tumblr Comuna Lapoș, județul Prahova, se află în centrul unui nou scandal de corupție, după ce ofițerii Direcției Generale Anticorupție (DGA) – Serviciul Județean Prahova au organizat un flagrant ce a dus la inculparea mai multor funcționari ai Primăriei. Ancheta vizează suspiciuni grave de corupție și abuz în serviciu, existând indicii că persoane din conducerea locală ar fi favorizat atribuirea unor contracte publice către firme apropiate, în schimbul unor sume de bani.Potrivit unor surse judiciare, anchetatorii au extins cercetările după declarațiile suspecților și denunțătorilor. Există indicii că anumite licitații publice ar fi fost trucate pentru a favoriza anumiți agenți economici, în detrimentul concurenței loiale. În schimbul acestui favor, funcționarii publici ar fi primit sume importante de bani sau alte beneficii.Deși numele celor implicați nu au fost încă făcute publice, se vorbește despre persoane cu funcții de conducere din Primăria Lapoș, care ar fi jucat un rol-cheie în mecanismul corupt. DGA și procurorii Parchetului Județean continuă cercetările pentru a aduna mai multe probe care să susțină acuzațiile.Acest scandal vine pe fondul unor acuzații mai vechi de incompetență și lipsă de implicare la nivelul administrației locale din Lapoș. Cetățenii comunei au reclamat în repetate rânduri absența frecventă a funcționarilor publici de la locul de muncă și lipsa proiectelor de dezvoltare. Mai mult, actualul primar, Viorel Barbu, este criticat pentru faptul că își petrece majoritatea timpului în Ploiești, sub pretextul unor „deplasări de serviciu”, fără a delega atribuțiile unui viceprimar.Nu este prima oară când comuna Lapoș se confruntă cu probleme de acest tip. Fostul primar, Dumitru Constantin Țîrlea, a fost condamnat definitiv în februarie 2023 la doi ani de închisoare cu suspendare pentru conducere sub influența alcoolului. Acesta a fost obligat să efectueze muncă în folosul comunității și să urmeze un program de reintegrare socială.Scandalul actual de corupție pune administrația locală într-o lumină extrem de proastă și subminează încrederea cetățenilor în instituțiile publice. Pe măsură ce ancheta avansează, este de așteptat ca mai multe detalii să iasă la iveală, iar cei responsabili să fie trași la răspundere.Pentru locuitorii comunei Lapoș, acest nou episod de corupție reprezintă încă o dovadă a problemelor profunde care afectează administrația locală, iar mulți speră că justiția își va face datoria pentru a restabili corectitudinea și legalitatea în gestionarea fondurilor publice.
Denise Rifai, la DNA – refuză să clarifice statutul în dosarul în care este vizat primarul Ciprian Ciucu
Când tratamentul medical devine forțat. Cazul Cheloo și întrebarea pe care nu o pune nimeni: cât de legal a fost?